5.00 / 1 oy

Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır? (DIY)

Evin duvarlarında meydana gelen deformasyonlardan dolayı yaz gelsin boyatırım diyordum ama içinde eşyalar olan evi boyacılara emanet etme konusunda çok kötü tecrübelerim olduğu için önce kendim boyayabilir miyim diye düşündüm, sonra da aklıma duvar kağıdı kullanmak geldi. Silinebilir duvar kağıtları da varmış artık, hem desen olarak da boya gibi tek renge sıkışıp kalmaya da gerek yok. Tek sıkıntı kendin yap (do it yourself) projesi olarak ben bu işin altından kendim kalkabilir miyim işte ondan şüpheliyim. Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır, nelere ihtiyacım var bilen birileri adım adım neler yapmam gerektiğini yazabilirse çok sevinirim :)

aylincim

26.07.2019 10:53

Bu soru 5 kez yanıtlandı.

 • 29 Temmuz 2019 01:19
  17

  Yapıştırma tekniği, seçeceğiniz duvar kağıdının tipine göre değişiklik gösterir ama ben yine de size aklımdaki birkaç önemli ipucunu yazmak istiyorum:

  - 1 rulo fazladan alın, yapıştırma ya da kesme hataları olabiliyor. Hiç olmasa bile ilerleyen zamanlar için çizilme gibi bir durum olursa bir kısmı tekrar düzenleyebilecek yedek duvar kağıdınız olmuş oluyor.

  - Desenli duvar kağıdı alıyorsanız, her bir dikey rulo yapıştırma işleminde desenleri eşleştirmeye dikkat edin, yoksa çok çirkin görünüyor

  - Duvarlar, köşeler ya da tavan ve taban her zaman beklendiği gibi dümdüz olmayabiliyor. Bu yüzden mutlaka su terazisi kullanın ve duvarın düzlüğüne göre değil su terazisinin düz olmasına göre duvar kağıtlarını yapıştırın

  - Köşelerde her zaman biraz taşma payı bırakarak yapıştırın, sonrasında spatula ve maket bıçağı ile fazlalığı kesmeniz daha hatasız çalışmanızı sağiar

  - Alışveriş yapmadan önce kaplanacak alanın kaç metrekare olduğunu iyi hesaplayın, son duvara gelince duvar kağıdınızın bittiğini ve satın aldığınız mağazada o model başka duvar kağıdı kalmadığını öğrenmek çok üzücü olur.

  - Duvar kağıdı yapıştırmak ince işçiliktir, aceleniz varsa erteleyin, yorgunsanız bırakın. Acele etmeyin.

  - Kapı üstleri, alçıpan kenarları, asma tavanlar titizlik ve dikkat gerektirir, evde mutlaka sağlam bir merdiveniniz olsun.

  - Priz ve elektrik düğmesi gibi alanlarda kapağı çıkartıp üzerine tekrar takmalısınız, yoksa etrafındaki duvar kağıtları havada kalıyor ve sallanıyor. Eğer elinizden gelmiyorsa en azından kapakları gevşeterek duvar kağıtlarını kestikten sonra kapakların arkasına sıkıştırın ve kapakları duvara tekrar vidalayın.

  - Duvardaki havalandırma kapaklarını duvar kağıdı ile iptal edip etmemek size kalmış, eğer kalmalarını tercih ederseniz elektrik prizi kapaklarında olduğu gibi üstlerinden tekrar takabilirsiniz.

   

 • 15 Kasım 2021 15:47
  0

  işin ustaları anladığım kadarıyla yapıştırıcıyı doğrudan duvar kağıdına sürmeyi tercih ediyorlar. alttan ve üstten pay bıraktıktan sonra zaten kağıdın çekmesi bir problem teşkil etmiyor. en fazla aynı desen yakalanacak şekilde aşağıdan bir parça daha kağıt eklenir. ama yabancı duvar kağıtları çok pahalı olmakla birlikte bu çekme ve küçülmeye pek maruz kalmazken yerli duvar kağıtları resmen hablu kağıt gibi büzüşüyorlar haberiniz olsun.

 • 13 Kasım 2021 07:55
  0

  tutkalı önce duvar kağıdına sürünce bu sefer duvar kağıdı ıslandığı için çekiyor ve küçülüyor. bu yüzden tutkalı önce duvara sürüp ondan sonra duvar kağıdını üzerine yapıştırmak gerekiyor. ama ilginç bir şekilde youtube'daki boyacılar da hep tersini yapmışlar

 • 27 Kasım 2021 09:12
  0

  duvar kağıdının arkasındaki boyada bir kabarma olması durumunda duvar kağıdında da kabarma olur mu ben de bunu merak ediyorum. rutubetli bir ortamda sürekli olarak duvar boyasının kustuğu bir daire var ve sorunu çözmek için duvar kağıdı kullanmanın mantıklı olup olmadığını anlamaya çalışıyorum.

 • 20 Haziran 2022 12:29

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır? (DIY)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.