5.00 / 1 oy

Rahim dinlendirme ne demek?

Normal yollarla bebek sahibi olamayınca tüp bebek merkezinin yolunu tuttuk. Çok tatlı çok anlayışlı bir doktor karşıladı bizi ve neredeyse her şeyi açıkça anlattı. Ben normal yumurta dondurma işlemi ve tüp bebek tedavisi olarak düşünürken doktor hanım, klasik tüp bebek yöntemlerinde yumurtanın istenilen gelişmişlik düzeyine ulaşması için verilen hormon ilaçlarının rahim iç duvarlarına istenmeyen etkiler bıraktığını bu sebeple rahmin bu ilaçların yan etkilerinin daha doğrusu olumsuz etkilerinin geçmesi için bir müddet bekletilmesi gerektiğini söyledi. Bu dinlendirme işlemine “rahim dinlendirme” deniliyormuş.

Klasik tüp bebek yönteminde ise ilaç verilerek geliştirilen yumurtalar toplandıktan sonra bu yumurtalardan olgunlaşan yumurtaların sperm ile döllenmesi sağlanıyormuş. Son olarak ise embriyolardan gelişmiş olanlar işlemiden 3 veya 5 gün sonra rahime yerleştiriliyormuş. Eğer bu şekilde yaparlarsa klasik tüp bebek tedavisi yani “taze embriyo transferi”ymiş. Fakat işte bu yöntemde anne adayına transfer edilen embriyonun tam tutunamaması olabiliyormuş. Bu yüzden doktor bize dondurulmuş embriyo transferinin daha iyi, daha etkili olacağını söyledi. Yani benim için taze ya da dondurulmuş embriyo transfer edilmesinin bir önemi yok yeter ki sağlıklı bir bebek dünyaya getirebileyim. Fakat aklımı kurcalayan bundan beş yıl öncesine kadar taze embriyo transferi için de çok güzel şeyler söylenirken şimdi çok da uygun olmadığı söyleniyor. Bir iki yere daha gitsem mi acaba? Sizin öneriniz var mı? Korkmama gerek yok mu yoksa?

metalciZehra

31.12.2020 21:59

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Rahim dinlendirme ne demek?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.