5.00 / 1 oy

Plex Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Plex, kendi medya sunucunuzu kurmanıza olanak tanıyan bir ücretsiz uygulamadır ve bu medya sunucusu içerisinde filmler, diziler, müzik dosyaları ya da görseller yer alabilir. Medya sunucunuza internete bağlı olan tüm bilgisayar, telefon, tablet, akıllı televizyon, tv box gibi cihazlarla erişim sağlayabilirsiniz. Üstelik sadece evinizdeyken değil, evinizin dışından da medya sunucunuza Plex uygulaması sayesinde erişebilirsiniz.

Medya sunucunuza yüklediğiniz filmler, internetten indirdiğiniz filmler de olabilir ya da dvd'den rip ettiğiniz filmler de olabilir. Plex uygulaması ve medya sunucusu kullanmanın avantajı ise, buffer etmeye gerek kalmadan doğruca kendi sunucunuzdan filmleri izleyebilmektir. Filmler doğruca internetten izlendiği için takılma ya da çözünürlük kaybı gibi sorunlar da olmamaktadır. Plex uygulaması ile medya sunucunuzu istediğiniz kişilerin erişimine açarak paylaşabilmeniz de mümkün.

Plex medya sunucusunu Windows, Mac, Linux, Raspberry Pi gibi işletim sistemleri içeren cihazlara kurabilirsiniz. Örneğin evinizde kullanmadığını bir bilgisayar varsa Windows 10 gibi bir işletim sistemi kurarak bu bilgisayarı bir medya sunucusuna dönüştürebilirsiniz. Ancak kullanacağınız bilgisayarın işlemcisinin yeterli derecede hızlı olması, transcoding işlemleri için gereklidir. Eğer bilgisayarınızda yeterli hard disk var ise doğrudan medyalarınızı bu hard diske ekleyebilir; yoksa da harici bir hard disk içerisindeki dosyaları medya sunucunuzdan paylaşabilirsiniz.

Not: Plex uygulamasının ücretsiz özellikleri yeterli olsa da Premium olarak ayrıca erişebileceğiniz özellikleri de mevcut.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: 0850 hat nereden alınır ve fiyatı nedir?

bkz: Yubikey Nedir ve Nasıl Kullanılır?

bkz: Ters mühendislik nedir? (Reverse Engineering)

bkz: Yoğurtlarda bahsedilen kuru madde oranı nedir?

bkz: Instagram Takip Etkinliği Nedir?

bkz: infografik nedir ve nasıl hazırlanır?

auzuntac

29.09.2021 08:00

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 29 Eylül 2021 09:39
    2

    ben halen torrent'ten indirdiğim filmleri flash belleğe atıp sonra o belleği de televizyona takarak film izleyen birisi olarak tam aradığım uygulama diyebilirim, ilk fırsatta kendi bilgisayarıma kurarak Samsung akıllı televizyonda deneyeceğim.

  • 2 Ocak 2022 07:32
    0

    Samsung televizyonlarda sık sık bağlantı hataları oluyor, bunu çözebilen var mı?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Plex Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.