5.00 / 1 oy

Tavuk çiftliği açmak karlı bir yatırım mıdır?

5 dönümlük bir arsam var ve üzerinde ufak yatırımlar ile nasıl gelir elde edebileceğimi araştırıyorum. Tarımsal faaliyetler konusunda araştırma yaparken hayvancılığa hiç şans vermediğimi fark ettim ve küçük baş ve büyük baş hayvanlar konusunda araştırma yaparken sonra tavuk çiftlikleri konusunda çalışma yapan insanların ticari başarılarını okuyunca çok mantıklı geldi. Hem yumurtaları satılabilir hem de gezen tavuk eti olduıkça besleyici ve sağlıklı, özellikle de gdo'lu yem kullanılmazsa. Ek olarak ördek ve hindi de eklenebilir hatta.

Yıllık ortalama 200 yumurta verebilme kapasitesine sahip Ameraucana gibi tavuk türlerinin civcivleri 15-20 TL'ye satılıyor. Sussex, Ataks, Lohman gibi  ırklara sahip tavuklar daha da hesaplı. Brahma, habeş, sultan gibi ırklar ise pahalı ve anlayabildiğim kadarıyla uzmanlık gerektiriyor.

Kafamdaki sorular ise ne kadarlık alan gerektirdiği ve mera mı yoksa profesyonel tavuk çiftliği kurmanın mı daha mantıklı olduğu. Ayrıca:

- tavukların yemlenmesi

- personel istihdamı

- Tarım ve orman bakanlığı izinleri ve gereklilikleri

- yumurtaların ne kanalla nasıl satılacağı ve yumurtalama tarihlerinin yazdırılması

- Düzenli veteriner kontrolleri

- Arsadaki barınak için gerekli su, elektrik, ısınma ihtiyaçlarının giderilmesi

- Arsa konumuına göre güvenlik ihtiyaçlarının sağlanması

Gibi sorularda maliyet hesaplamak için konuyu bilen birilerinin desteğime ihtiyacım var.

Hüseyin.Turan

11.08.2019 16:58

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tavuk çiftliği açmak karlı bir yatırım mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.