5.00 / 1 oy

Tahvil Nedir?

Devletlerin ya da şirketlerin borç almak amacıyla bir yıldan uzun vadeli olarak çıkardıkları yazılı senetlere tahvil adı verilmektedir, bir yıldan daha kısa vadeli senetlere ise bono (bkz: Bono Nedir?) adı verilmektedir. Dış borçlanlanma araçları olarak da bkz: Eurobond Nedir?.

Tahvillerin değerlerinin hesaplanmasında faiz oranları önemlidir ve faiz oranları arttıkça tahvillerin değerleri de düşer. Tahvillerde olduğu gibi aynı orantı yabancı para birimleri cinsinden olan eurobond'lar için de geçerlidir. Tahvil alınması işlemi ise aracı kurumlar üzerinden yapılabilir.

Tahviller, kuponlu ve kuponsuz tahviller olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kuponsuz tahvillerde sadece vade sonunda ödeme yapılır (nominal ödeme) ancak kupon ödemeli tahvillerde ise ara dönem ödemeleri (kupon ödemeleri) de vardır. Kupon ödemesi vadeleri ise tahvilden tahvile değişiklik gösterir, kimi tahvillerde aylık, kimilerinde üç aylık, kimilerinde ise yıllık olarak ödeme yapılabilir. Tahvilin ne vade ile kupon ödemesi yapacağını tahvili satın almadan önce tahvil bilgileri bölümünden görmek mümkündür.

 

 

yemenuss

16.12.2020 19:30

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tahvil Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.