5.00 / 1 oy

Frenli çekmece rayı nasıl monte edilir?

Özellikle evin mutfağındaki bütün çekmeceleri amortisörlü ve tam kapanmak üzereyken kendiliğinden durarak yavaşça kapanan çekmecelerle değiştirmek isrtiyorum çünkü sürekli ya azıcık açık kalmalarından, ya da kapansın diye birazcık fazla kuvvet uyguladığımda güm diye kapanmalarından çok sıkıldım Önceleri bu frenleme teknolojisini çekmecenin alameti farikası sanıyordum ama sonra biraz düşününce çekmecenin altı üstü ray üzerinde kayan bir kutu olduğunu fark ettim. Yani mevcut çekmecelerin dolap içerisinde kaymaların sağlayan rayları amortisörlü raylarla değiştirirsem çekmecelerin otomatik kapanmalarını ve çartpamdan kapanmalarını sağlamış olabilirim diye düşünüyorum. Ama buradaki asıl soru şu, bunun montajını ben kendim yapabilir miyim ve evdeki eski çekmecelerle uyumlu olarak çalışabilir mi? Usta çağırıp da işi fazla büyütmek istemiyorum, DIY (kendin yap) tarzı bir video ya da blog bulamadım, bilen varsa yardımcı olabilir mi?

mimoza2727

09.02.2020 10:53

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 4 Ekim 2021 00:17
    0

    daha önce hiç düşünmemiştim ama google görsellerden bakınca işin mantığını da anlamış oldum sanırım. bizim çekmece dediğimiz şey aslında altı üstü 5 köşesi dolu olan bir tararım. sadece üzeri açık ve sağ sol taraflarında da vida ile monte edilen metaller var. bu metallerin nerede kaymasını istiyorsanız oraya da karşılık gelen rayları mınte ediyorsunuz ve gidip gelen bir yapıya dönüşmüş oluyor. bu da zaten bizim çekmece dediğmiz şey. muhtemelen benim bu basit farkındalığım size fayda sağlamayacaktır ve siz bunun zaten çok daha ileri seviyelerinde bilgi sahibisinizdir. ama yine de çekmecenin çalışma prensibini anlamanın vermiş olduğu heyecanla paylaşmak istedim :)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Frenli çekmece rayı nasıl monte edilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.