5.00 / 1 oy

Pencere kenarlarına silikon sürerken eski silikonları kazımak gerekir mi?

Pencere kenarlarına silikon ve mastik sıkılmasını insanlar sadece kışın yalıtım amacıyla yapılan bir işlem olarak düşünüyorlar ama özellikle direk olarak güneşe maruz kalan pencere kenarlarını korumak istiyorsanız mutlaka silikon gibi koruma malzemelerini yılda bir tazelemelisiniz, yoksa zaten formu bozulmuş olan kurumuş silikonlar yağmur sularını bile tutamayacak kadar deforme olabilirler ve pencerelerinizin keranlarından evinize su girebilir. PVC ve ahşap doğrama gibi malzemelerle hazırlanan pencere kenarlıklarının özellikle birleşim yerleri de güneşe ve suya karşı çok dayanıksız oldukları için bu işlemi sık sık (mümkünse yılda bir kez) tekrarlamak gerekir.

Yine bir diğer sık yapılan hata da eskş kurumuş olan mastik ya da silikonların üzerine bir kat daha silikon atmak oluyor. Sağlıklı bir uygulama için öncelikle önceden kalan kurumuş ve formunu kaybetmiş olan silikonların mala ya da bıçak gibi bir el aletiyle iyice kazınması gerekiyor ki yeniden sıkılacak silikon tüm aralıklara girsin ve su ile ısı geçirgenliği daha az olan bir koruma malzemesi olarak özelliğini yerine getirebilsin.

mehmet varol

27.04.2020 12:41

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Pencere kenarlarına silikon sürerken eski silikonları kazımak gerekir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.