5.00 / 1 oy

EBITDA (FAVÖK) Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

EBITDA (FAVÖK) terimi, özellikle start-up'ların yatırım alırken fiyatlandırılma aşamasında ya da hisse senetlerinin gerçek değerlerini hesaplamak amacıyla kullanılan analiz çalışmalarında adını çok sık duyduğumuz bir terim. EBITDA, aslında bir kısaltma. Açılımı ise Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization. EBITDA'nın Türkçesi olarak kullanılan ifade de yine bu açılımın Türkçe karşılığı olan Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr ifadesinden gelir (FAVÖK) ve bazı kaynaklarda FVAÖK ya da VAFÖK olarak da geçebilir.

EBITDA (FAVÖK) kullanmanın asıl amacı, bir şirketin faaliyetlerinden ne kadar kâr elde ettiğini bulabilmektir ki yatırımcılar da sürdülebilir kârkarı EBITDA (FAVÖK) üzerinden değerlendirerek fiyatlandırma yaparlar ve bu ölçekte yatırımlarının ne kadarlık hisseye karşılık geldiğini hesaplamış olurlar. Yeni şirketlerin yatırımlarını ne kadar sürede çıkartacaklarını ve kâr etmeye başlayacaklarını hesaplamak için de yine şirketin FAVÖK değerleri kullanılır. Hisse senedi fiyatlamalarında bir şirketin değerinin artacağı ya da azalacağı analizi de sektör ortalamaları kullanılarak ve EBITDA değerleri ile firma değerleri kullanılarak yapılır.

 

EBITDA (FAVÖK) Nasıl Hesaplanır?

EBITDA (FAVÖK) adından da anlaşılabileceği gibi şirketin kârlarının hesaplanması ile bulunur. Kâr hesaplaması yapabilmek için de şirketin gelirlerini ve giderlerini alt alta yazmak gerekir.

Şirketin Gelirleri:

- Satışlar

Şirketin Giderleri:

- Üretim ve hammadde maliyetleri

- Faaliyet Giderleri (Araştırma geliştirme çalışmaları, maaş ödemeleri, pazarlama ve reklam giderleri vb)

Vergi ödemeleri ve amortisman giderleri, EBITDA (FAVÖK) hesaplamalarına dahil edilmezler. Bu yüzden eğer giderler içerisinde amortisman giderleri yansıtılmış ise tekrar eklenmelidir.

 

yemenuss

16.09.2020 20:38

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
EBITDA (FAVÖK) Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.