5.00 / 1 oy

Çektiğiniz fotoğrafları halen tab ettiriyor musunuz?

Bence modern problemlerimizin başında gelmesi gereken bir konuya parmak bastığımı düşünüyorum. Her anı hafızaya atmak için elimizde telefon, görmeyelim ama aman kaydetmiş olalım derdindeyiz. Hiç olmado fotoğrafını çekelim, belki selfie bile yaparız ben de buradaydım deriz sonra diye sergiye gidip de resimlere bakacağı yerde footoğrafını çeken, müze fotoğraflamaktan gezemeyen insanları görür olduk. Bir de ünlü görünce hemen arkamızı şıkıdık diye selfie çekme modası başladı ki inanılmaz.

Anı hatırlamak istemekte bir problem görmüyorum ama peki bu anları ne kadar hatırlıyoruz daha sonrasında? Çektik, hemen sosyal medyada düşman çatlatmak için instagram'a attık, facebook'tan da paylaş dedik ki görmeyen kalmasın ama facebook kullanıyor da demesinler, instagram üzerinden paylaşıldı gözüksün orada. Twitter'dan da birkaç olumsuz haberi politik gözlüğümüzle eleştirdik ve modern insan olarak egomuzu o günlük doyurmuş olduk.

Eskiden evin duvarına ya da zigon sehpanın üzerine güzel fotoğrafları çerçeveletip koymak gibi bir alışkanlık vardı, artık basılı olarak sadece düğün gibi organizasyonlara katıldığınızda 10 TL karşılığında herkesin güzel çıktığı fotoğraf karelerini alır olduysanız bunu bir düşünün. 5 dakika önce çektiğiniz fotoğraftan beri belki 20 fotoğraf daha çektiniz ve 5 dakika önceki fotoğrafa artık eski bir fotoğraf gözüyle bakıyorsunuz, peki evinizin bir köşesinde yıllarca aynı fotoğrafa bakmaya tahammülünüz var mı? bu kadar hıza ayak uydurmaya çalışırken ruhumuz bedenimizin arkasında kaldı mı diye bir sorgulamak gerek bence, bunun için de sabitliklere de yer açmak gerek hayatta. Çektiğimiz o binlerce fotoğrafı oturup en baştan bugüne kadar bir incelemek, o anları hatırlamak ve güzel bulduğumuz belki 50-100 tanesini de bastırıp evin çeşitli köşelerine asmak gerek.

Sevgiler

oznur34

07.05.2019 23:23

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 11 Mayıs 2019 19:10
  0

  cevabı zaten sorunun içinde saklı gibi bir durum olmuş, bir şeyi merak ederken başka başka dertli olduğunuz konuları da dökmüşsünüz anlaşılan :)

  Sadece bazılarını tab ettiriyorum ben, en azından bir çerçeveye koyup da hatıra olarak saklayabileceğim kadar güzel olanları flash belleğğime atıyorum, bir fotoğrafçının önünden geçerken de nasıl olsa hepsi aynı makineleri kullandıkları için çok da seçmeden tab ettirmiş oluyorum, 5 ya da 10 dakika sürüyor en fazla.

  henüz sıra gelmedi ama konseptler halinde eski usül fotoğraf albümleri de hazırlamayı düşünüyorum. Mesela tatil konseptli bir albüm olur, dolapta da tozlandırmam ben, ara ara elime alır açar bakar, her bir detayını ezberleyinceye kadar bakarım.

 • 22 Mayıs 2019 17:52
  0

  ben ettiriyorum, tümünü ettirmek mümkün değil elbette, en fotoğraf çekmediğimiz gün bile artık 10-20 tane fotoğraf çekiyoruz sonuçta. ama aralarından seçmek ve madem güzel günleri hatırlamak için fotoğraf çekiyoruz o zaman hatırlayalım diye düşünerek bu fotoğrafları çerçeveletmek gerek bence de.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çektiğiniz fotoğrafları halen tab ettiriyor musunuz?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.