5.00 / 1 oy

Negatif faiz nasıl mümkün olabilir?

Almanya'da bankaların negatif faiz verdiklerini sürekli okuyoruz da her defasında kafamda bir soru işareti beliriyor. Şimdi bu almanlar paralarını bankaya 100 euro olarak yatırıp negatif faiz neticesinde (rakamlar temsilidir) vade sonunda 98 euro mu çekiyorlar. O zaman malum soru, neden paralarını bankaya yatırıyorlar? Şimdi diyeceksiniz ki paralarını alternatif yatırım araçlarına yönlendiriyorlar ya da piyasada harcayarak ekonominin canlanmasına katkıda bulunuyorlar. Peki mortgage gibi çok popüler kredi ürünleri Almanya'da bu kadar talep görürken bankalar (pozitif) çok düşük faiz oranları ile kredi sunabilecek onca kaynağı nereden sağlamış oluyorlar? Bunu da geçtim, Almanya'da kredi oranları bu kadar düşükse alman bankaları bu kadar az mı para kazanmış oluyorlar yani? O zaman getirsinler yatırımlarını bizim ülkemizde yapsınlar çünkü bizim ülkemizde bankacılık çok daha karlı.

levo35

19.08.2019 12:15

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 29 Ekim 2019 15:29
    1

    Adamlar git paranı harca, en kötü yatırım yap ya da ticaret falan yap diyorlar işte. yastık altı yapmak bile bu mantıkla bankaya para yatırmaktan daha mantıklı :) Diğer taraftan çok düşük faizlerle bankalardan para çekebilme imkanı da oldukça olumlu bir durum. Bizde de bireysel tüketici faizleri tekrar normal seviyelere döndü ama artık öyle herkese kredi vermiyor bankalar, malum tahsil edemedikleri çok batık kredi oldu son zamanlarda.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Negatif faiz nasıl mümkün olabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.