5.00 / 1 oy

Amazon Locker Nedir?

Amazon Locker, uzun yıllar önce yurt dışında bazı bölgelerde yer aldığı konusunda hakkında bir şeyler okuduğum bir sistemdi ve keşke bizde de böyle özellikler olsaydı diye hayıflanmıştım. Örneğin evde yoksanız ve kargo geldiyse ya bir komşunuza bırakacak (rica minnet), ya apartman görevlisi kargoyu teslim alacak, ya da kargo dağıtımı bittikten sonra kargo şubesinde o karmaşa içinde sıra bekleyerek gönderinizi alacaksınız. Kapı zilinizin arızalanması ya da geldik ama evde bulamadık diyen kargo görevlileri falan derken hepimizin gündelik çilelerinden bahsediyorum aslında. Amazon Locker bildiğim kadarıyla Türkiye'de amazon.com.tr tarafından henüz uygulanmıyor ama Türkiye'ye yurt dışından gelen gönderiler için daha önceden eklenmiş pilot bölgeler ve bazı locker'lar var.

Amazon Locker sistemi şu şekilde çalışıyor. Teslimatınızı sizin isteğiniz doğrultusunda belirli konumlardaki Amazon Locker'lardan birisine bırakıyorlar ve telefonunuza bir kod geliyor. Siz de teslimat süresi içinde (yaklaşık 5 gün) istediğiniz zaman bu kodu girerek teslimatınızı alabiyorsunuz. Bu süre içinde teslim alınmayan gönderiler de iade ediliyor ve size ücreti iade ediliyor. Böylece ne kargo ofisiyle, ne de görevli ile konuşup derdinizi anlatmak zorunda kalmıyorsunuz, hatta ben okukdayken ya da iş yerineyken kargo gelirse nereye teslim ederler derdi de kalmamış oluyor.

Amazon Locker sistemini Türkiye'de amazon.com.tr için de aktif hale getirmelerini ümit ediyorum, piyasada açık ara herkesin sempatisini kazanmayı zaten başardılar; böylece mükemmel alışveriş deneyimine bir kat daha çıkmış olurlar benim gözümde.

bkz: Amazon: Para iadenizi işleme alıyoruz Ürünü bize iade etmenize gerek yok

bkz: Amazon'dan alınan elektronik ürün kullanıldıktan sonra iade edilebilir mi?

bkz: Amazon 5 TL Altındaki Ürünleri Ücretsiz Kargo ile Gönderiyor mu?

bkz: Amazon Prime Video'da İzlenebilecek En İyi 10 Dizi (2020 Eylül)

bkz: Amazon Video Prime'da Hangi Diziler Var?

bkz: Amazon Prime Nedir ve Faydaları Nelerdir?

bkz: Amazon.com.tr Alışverişi ve Kolay Gelsin Kargo Deneyimi

zarko777

03.02.2021 12:46

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Ekim 2021 21:41
    0

    güzel uygulamaymış aslında, şimdi teslimat bölgelerinden sipariş teslim alma özelliği ekleyen trendyol gibi e-ticaret siteleri de benzer bir modeli deniyorlar muhtemelen. lokasyonlar çeşitlendirilirse ve sevkiyat masrafları sipariş tutarlarından düşerse bence çok kişi bu sistemi kullanmayı tercih edebilir.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Amazon Locker Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.