5.00 / 1 oy

Marketlerde yazar kasaları neden altındaki iple açarlar?

Küçük marketlerde yıllardan beri gözlemleyip de hep kasaların para haznelerini açan düğmeleri olmamasına bağlardım bu durumu çünkü süpermarletlerde kasiyerler hep kasanın üzerindeki klavyeden düğmeye basarak kasaları açarken bakkal ve küçük marketlerde kasayı açmak için ya ellerini kasanın altında bir yere atarlar ya da kasanın altından geldiği belli olan bir ipi çekerek kasayı açarlar. Meğerse işin aslı öyle değilmiş :) Aslında eski/yeni ya da ucuz/pahalı bütün yazark kasalarda para haznesini açan bir düğme varmış ama küçük esnaf bu düğmeye basmaya pek yanaşmazmış. Neden mi? Süpermarketler her zaman en ufak işleminize bile fiş keserlerken bakkaldan ya da mahalle marketinden kaç kere nakit ödemenize fiş aldığınızı hatırlıyorsunuz?  Yazar kasayı buton ile açma işlemi nakit alışveriş olması anlamına gelirmiş ve marketlerin gün sonu Z raporlarında da bu kasayı açma işlemleri görünürmüş. Nakit ödemelere fiş kesmeyince de çok sayıda 0 bakiyeli nakit işlem olması maliyenin fark edeceği bir durum olduğu için kasaların altlarındaki yedek açma düğmesine ip bağlayarak bu ipi çekerlermiş. Stoklarında giriş olup da çıkış olmadan maliyeye nasıl yakalanmadıklarını anlamadım açıkçası, hele bir de bu bilginin bana bile gelip de maliye teftiş memurları tarafından bilinmemesine imkan yok. Ama yıllardan beri uygulanan durum da tam olarak buymuş.

A.Küçükdöngül

25.04.2020 14:59

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 20 Aralık 2021 02:50
    6

    yazar kasaların kasa açma düğmeleri sadece nakit alışverişelerde açılır gibi bir durum var, gün sonu z raporunda ve z raporunda bu kasa açma işlemleri görünmesin diye kasaların altında da bir kasa açma düğmesi vardır ve bu düğme raporlanmaz. düğmeye basmak zor olduğu için de kasalarını gerektiğinde kolayca açabilmek için o düğmeye bir ip bağlarlar ve ipi çektiklerinde kasa raporlanmadan açılmış olur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Marketlerde yazar kasaları neden altındaki iple açarlar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.