5.00 / 1 oy

Bim ve A101'in Başarısının Sırrı Nedir?

Önceleri bim'den ve a101'den alışveriş yapmam diyen insanlar vardı hatırlayanlar bilirler, şimdi ise istinasız olarak herkes yakınlarda bu iki süpermarket zincirinden birisi varsa bunlardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bim'in ve A101'in başarılarının sırlarını bir süredir düşünüyordum ve kendi tespitlerimi yazarak paylaşmaya karar verdim.

1. Yaygınlık: Migros ve Carrefour cadde üzerlerine büyük marketler açmayı tercih ederken Bim ve A101 neredeyse sokak aralarına kadar çok daha geniş bir ağ kurdu. Eskiden evinin altındaki bakkala giden tüketici artık evinin altındaki Bim'e ya da A101'e gidiyor.

2. Ucuzluk: Bim ve A101'de satılan ürünler diğer süpermarket zincirlerine göre çok daha hesaplı. Belki içerisi onlar kadar geniş değil, ya da alışveriş sepetlerinin tekerleri yamuk ve bazı aralardan zor geçiyor ama sonuç olarak insan evinin altındaki daha ucuz yerden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bakkallardaki gibi borç defteri ya da veresiye yok ama bakkal fiyatları ile kıyaslanamayacak kadar daha hesaplı.

3. Kampanyalar: Çok ilginç ürünler satın aldığımı hatırlıyorum bu iki mağazadan da. Örneğin satın aldığım matara, star wars oyuncakları ve balkon masası o dönem neredeyse bedavaya gelmişti.

4. Özel ürünler: Sadece Bim ve A101'de satılan çok ilginç exclusive ürünler var. (bkz: Bim'de satılan kaliteli ürünler gibi)

İşin operasyon kısmında da çok iyi araştırmalar yapıldığını ve her bir adımın çok dikkatli atıldığını düşünüyorum. Örneğin bu kadar kazanç sağlayan bir zincir market sistemini isteseler çok daha şık düzenleyebilirler ama bir bim ya da a101 mağazasına girerken içerideki tüm ürünleri kolaylıkla satın almaya gücünüzün yeteceği şeklinde bir psikoloji yarattıklarını düşünüyorum.

Osman Ambarkütük

13.10.2020 08:17

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bim ve A101'in Başarısının Sırrı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.