5.00 / 1 oy

MariaDB nedir? Wordpress ile çalışır mı?

Çeşitli hosting firmaları MySQL yerine artık Mariadb veri tabanları verdiği için bu başlığı açmak ve kısaca hem MariaDB hakkında bilgi vermek; hem de MariaDB kullanımına ilişkin ön yargıları kırmak istedim.

MariaDB, aslında bir MySQL fork'u diyebiliriz. MySQL'in kaynak kodu kullanılarak hazırlanmış bir RDBMS (ilişkisel veri tabanı) sistemidir ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Buna karşılık MySQL ise bildiğimiz gibi Oracle tarafından satın alınmış ve ticari bir veri tabanı sistemidir.

Son olarak MariaDB veri tabanlarını Wordpress siteler için de kullanabilirsiniz. MariaDB, tüm wordpress database'ler ile tamamen uyumludur ve MySQL ile hazırlanacak herhangi bir projede (web, masaüstü vb.) MySQL yerine MariaDB kullanılmasında hiçbir problem ortaya çıkmayacaktır.

MariaDB ile sadece Wordpress değil, MySQL ile çalıştığı bilinen içerik yönetim sistemleri de kullanılabilir. Örneğin Drupal, MediaWiki, Moodle ve Plone gibi CMS'ler MariaDB ile sorunsuz bir biçimde kullanılabilir.

Son olarak MariaDB öğrenmek için (eğer MySQL biliyorsanız) ekstra bir eğitim almanıza gerek yoktur. MariaDB, tüm MySQL komutlarını desteklemektedir ve neredeyse aynı olan bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Dolayısıyla MySQL kullanmayı bilen bir geliştiricinin MariaDB veri tabanı sistemini de sorunsuz olarak kullanabileceğini söyleyebiliriz.

Editör editi: benzer konular için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.

bkz: MySQL veritabanında birden çok satırı tek alanda birleştirmek

bkz: SQL PLSQL MySQL ve SQL Server arasındaki fark nedir?

bkz: Synology Nas Server'a SQL Server Kurmak Mümkün mü?

bkz: Sql Server'dan Excel'e Verileri Aktarmak

bkz: Sql Server'ın Çalıştığı Portu Bulmak

bkz: SQL Server'da Update yaparken Select komutu kullanmak

ferrari

19.03.2021 12:24

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
MariaDB nedir? Wordpress ile çalışır mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.