5.00 / 1 oy

SQL PLSQL MySQL ve SQL Server arasındaki fark nedir?

İnternette detaylı konularda çok fazla bilgi bulabilmek mümkün ama çok bast konularda nedense sanki hiç makale hazırlanmamış gibi. Konuyu az biraz anladım diye tahmin ediyorum ancak;

- SQL

- PL/SQL

- MySQL

- SQL Server

ve daha yazamadığım onlarca SQL seçeneği aralarındaki farkları teknik bir dille doğru olarak ifade etmek gerekirse bunun doğru yanıtı nedir?

elif oslo

19.06.2019 19:57

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 19 Haziran 2019 22:52
  34

  Veritabanlarında kısaltmadan bol bir şey yoktur :) Sırasıyla bakalım:

  SQL (Structured Query Language), veritabanlarının yönetilebilmesi için hazırlanmış bir dildir. MySQL ve Microsoft SQL Server ise dil olarak SQL'i kullanan birer ilişkisel veritabanı yönetim sistemleridir (rdms). Diğer ilişkisel sistemlere PostgreSQL, Oracle, DB2, Informix gibi örnekler verilebilir.

  PL/SQL (Procedural Language/Structured Query Language), SQL'e çeşitli özellikler eklenmesi amacı ile Oracle tarafından 90'ların başlarında geliştirilen bir veritabanı dilidir. 

  Neden PL/SQL'e ihtiyaç duyulmuştur derseniz, SQL tek başına prosedür destekleyen bir yapıya sahip olmadığı için, PL/SQL ile bu eksiklik giderilerek SQL'e if, else, for, while gibi işlevlerin eklenmesi sağlanmıştır.T-SQL (Transaction-SQL) ise Microsoft tarafından SQL'in özelliklerinin (değişkenler, hata yönetimi, vb) geliştirilmesi amacıyla hazırlanmış olan dildir.

  TSQL ile PL/SQL arasındaki fark, değişkenleri, saklı yordamları (stored procedure) ve gömülü fonksiyonları kullanma yöntemleridir. Öğrenim konusunda TSQL'in PL/SQL'e göre biraz daha kolay olduğu da söylenebilir.

  Create, Read, Update, Delete en temel veritabanı operasyonlarıdır ve kısaca CRUD işlemleri olarak adlandırılırlar.

  Select, insert, Update, Delete olarak adlandırılarak DML (Data Manipulation Language) komutları olarak da görülebilirler.

  Create, Alter, Drop komutları da kısaca DDL (Data Definition Language) komutları olarak adlandırılırlar.

  Kullanıcıya yetki vermeye yarayan Grant komutu ile yetkiyi geri almaya yarayan Revoke gibi İzin komutları ise DCL (Data Control Language) tanımlanırlar.

 • 26 Mayıs 2022 01:29

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
SQL PLSQL MySQL ve SQL Server arasındaki fark nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.