5.00 / 1 oy

Google Analytics hesabını GA4'e Yükseltmek

Google Analytics, 2020'nin sonlarında 4. versiyon olarak adlandırdığı Google Anaşytics 4 (GA4) sürümüne geçti ve bu sürümle birlikte bir takım yeni ölçümlemeleri de bünyesine ekledi. Bu soruda GA4 öncesi Google Analytics sürümlerini kullanan internet sitesi yöneticilerinin mevcut Google Analytics hesaplarını GA4'e yükseltmelerinin gerekliliğini ve yöntemlerini tartışmaya açacağım.

Google, mevcut Google Analytics sürümünün acil olarak GA4'e yükseltilmesi konusunda kimseyi zorunlu tutmuyor, ancak bu işlemin kazanımlarından dolayı da kullanıcıları cesaretlendiriyor.

GA4 sürümü eski trafik verilerinize erişemediği için mevcut Google Analytics hesabınıza ek olarak bir de GA4 hesabı eklemeniz bir süreliğine yerinde bir karar olacaktır. GA4, internet sitenize yeterince ait trafik verisi topladığında mevcut Google Analytics hesabınızı kaldırabilirsiniz. Mevcut Google Analytics hesapları UA ile başlıyor ancak GA4'te böyle bir ID verme tercihi yapılmamış, hangi hesabın yeni hangisinin de eski olduğunu da bu bilgiden yakalayabilirsiniz. Ek olarak daha da verimli bir yol olarak GA4'ü Google Tag Manager (Google Etiket Yöneticisi) kullanarak da ekleyebilirsiniz (bkz: Google Tag Manager Nedir?).

Mevcut GA ile GA4'ü bir süre eşzamanlı ve birlikte olarak kullandığınızda trafik verilerini ve raporlarını da karşılaştırma imkanı bulabilirsiniz.

bkz: Google Tag Manager Wordpress Siteye Nasıl Kurulur?

bkz: Google Analytics kodları çalışıyor mu nasıl test edilir?

bkz: Siteye Yeni Bir Google Analytics Kodu Almak

bkz: Google Analytics'te site nasıl silinir?

bkz: Reklam engelleyiciler Google Analytics'i de engelliyor mu?

oissende

25.02.2021 13:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google Analytics hesabını GA4'e Yükseltmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.