5.00 / 1 oy

Godwin Kanunu Nedir?

ABD'li avukat ve yazar olan Mike Godwin tarafından 1990 yılında yapılan bir tespite göre internet ortamındaki bir tartışma uzadıkça eninde sonunda tartışma içinden birileri mutlaka nazi almanyası ya da hitler örneği ya da benzetmesi yaparak tartışmaya konu olan şeyi nazi almanyası ile karşılaştırma yapmaktaymış. hitler ve nazi almanyası tespiti yapıldıktan sonra da genellikle tartışma bir tarafın (nazi benzetmesi yapmayan taraf) haklılığına kanaat getirilerek sona erermiş.

1990 yılında o günün sınırlı tartışma gruplarına bakılarak yapılan bir tespitin bugün milyonlarca kişinin dahil olduğu reddit ve twitter gibi sosyal platformlarda yapılan tartışmalarda da geçerli olması çok ilginç bir durum. Godwin kanununa göre tartışma uzadıkça birilerinin argüman olarak nazi ya da hitler benzetmesi yapması olasılığı 1'e yakınsar ve bu tespit bugün de halen geçerliliğini korumaktadır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Cunningham Kanunu Nedir?

bkz: Ohm Kanunu Nedir?

bkz: Mücbir Sebep Nedir?

bkz: Türkiye'deki en lezzetli peynir hangisi?

bkz: Sedat Peker'in sağ elindeki yuvarlak şey nedir?

bkz: Paradigma nedir?

true private

09.07.2021 08:43

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 29 Eylül 2021 06:07
    1

    tespit süper ama buna kanundur demek de fazla iddialı olmuş. godwin teorisi ya da godwin döngüsü gibi bir isim verselermiş daha ayakları yere basan bir tespit olabilirmiş. konunun gelecek yıllardaki örnekleri de şekillenecektir bence, yıllar sonra insanlar farklı liderler üzerinden de benzer örnekler üreterek bu teoriyi sonraki jenerasyonlara taşıyabilirler.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Godwin Kanunu Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.