5.00 / 1 oy

Linux Terminal'de Klasör Silmek (cannot remove x is a folder hatası çözümü)

Önceki yazımda rm komutu ile Linux terminalinde nasıl dosya silebileceğimizi paylaştım, ama rm komutu ile klasör silmek istediğimizde bakalım ne oluyor?

linux terminal cannot remove is a directory

Önce içinde bulunduğum dizinde yer alan dosyaları görüntülemek için ls komutu (bkz: Linux'te terminalden klasördeki dosyaları listelemek (ls komutu)) ile dosyaları ve klasörleri listeledim. Sonra da dizinde yer alan klasor isimli kasörü silebilmek için rm klasor komutunu yazdım. Ama terminal bana "cannot remove x is a folder" hatası verdi.

Bu hatanın sebebi, rm komutunun bu haliyle sadece dosyalarda uygulanabilir olması. Örneğin py uzantılı bir python dosyası rm komutu ile silinebilir ancak eğer bir klasörü terminalden silmek istiyorsak em komutunu aşağıdaki gibi kullanmalıyız ki başlıkta belirttiğim çözüm de budur.

rm klasor -r

Şimdi komutu tekrar yazalım ve ls komutu ile klasörün silinip silinmediğini de kontrol edelim.

linux remove folder

Bu sefer klasörü silmeyi başardık ve Linux terminalinde klasör silmeyi de öğrenmiş olduk.

Edit: tüm dosyaları ve klasörleri tek seferde silmek için bkz: Linux Terminal'de dizindeki tüm dosyaları ve klasörleri tek seferde silmek

Öz Hakiki Bumblebee

15.01.2021 07:16

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux Terminal'de Klasör Silmek (cannot remove x is a folder hatası çözümü)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.