5.00 / 1 oy

Linux'te terminalden klasördeki dosyaları listelemek (ls komutu)

Linux terminalinde içinde bulunduğunuz dizinin altında hangi dosyaların ve klasörlerin olduğunu görüntülemek için ls komutu kullanılır. ls komutu Windows terminalindeki dir komutunun karşılığıdır.

Edit: Linux terminalinde içinde bulunduğunuz dizini öğrenmek için bkz: Linux'te terminalden mevcut dizini bulmak (pwd komutu)

Örneğin Home dizininde çalışırken bu dizinin altında başka hangi dosyaların ve klasörlerin olduğunu görmek için ls komutunu terminalden yazalım.

linux ls command

Üst taraftaki terminal ekranındaki mavi klasör isimleri ile altındaki Linux klasör arayüzündeki klasörlerin aynı olduklarını görebilirsiniz. Her ikisi de aynı dizin altındaki dosyaları görüntülemektedir. Üst tarafta terminal ekranında sadece isimleri görünürken alt taraftaki klasör ekranında ise her bir klasör kendi özel ikonu ile arayüz üzerinden görüntülenmektedir.

Not: Klasör adları mavi olarak görünürler ancak dosyalar genellikle (Linux dağıtımlarına göre bu değişebilir) beyaz ya da sarı renkte görüntülenirler.

 

Öz Hakiki Bumblebee

13.01.2021 12:43

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Ocak 2022 14:24
    0

    Windows işletim sistemlerindeki karşılığı "dir" komutudur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux'te terminalden klasördeki dosyaları listelemek (ls komutu)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.