5.00 / 1 oy

DMARC Nedir ve DMARC Kaydı Nasıl Eklenir?

DMARC, e-posta adreslerinin doğrulanması amacıyla kullanılan bir sistemdir. DMARC'ın neden gerekli olduğu ve nasıl kullanıldığı konusunda bilgi vermek için bu başlığı açıyorum, umarım kendi alan adı üzerinden mail kullanan herkes bu yazıdan sonra 5 dakikasını ayırarak DNS kayıtları üzerinden DMARC için gerekli düzenlemeyi yaparak kendini güvenceye alır.

İnternette farklı bir e-mail adresi üzerinden gönderilmiş gibi mail gönderebilen çok sayıda ücretsiz servis var. Peki ben herkesin ağzından herkese mail gönderebiliyorsam o zaman nasıl mail servisleri hangi mailin gerçek ve hangi mailin düzmece (spam) olduğunu ayırt edebilecek? İşte bu amaçla DMARC adı verilen DNS kayıtları kullanılmakta ve gmail, yahoo ve hotmail gibi mail sunucularıda gelen maillerin gerçekten abc.com'dan mı gelip gelmediğini DMARC kaydı sayesinde kontrol edebilmektedir. Kaynağı onaylanan mailler de inbox'a, onaylanmayan mailler ise spam/junk klasörlerine yönlendirilmektedir.

DMARC (domain-based message authentication), bir alan adı üzerinden (örneğin abc.com) gönderilen maillerin gerçekten de o domain uzantısına sahip bir mail sunucusundan gönderilip gönderilmediğinin tespit edilmesi amacıyla kullanılmaktadır ve zaman zaman gmail gibi mail servislerine mail gönderdiğinizde maillerinizin doğrudan spam klasörüne düşmesinin gerekçesi DMARC kaydınızın DNS satırlarında yer almamasıdır.

Gelelim DNS içine DMARC kaydınızı nasıl ekleyebileceğinize. Öncelikle DMARC bildirimleri için ayrı bir mail adresi açmanızı öneriyorum. Örnek olarak sahibi olduğunuz internet sitesi abc.com olsun ve mail adresleriniz de @abc.com uzantılı olsun.

Adım Adım DMARC DNS Kaydı Eklemek

1. [email protected] gibi bir mail adresi ekleyin (yoksa halihazırdaki bir mail adresini de kullanabilirsiniz)

2. Hosting firmanızın size sunmuş olduğu DNS yönetim panelini açın

3. Yeni bir TXT kaydı ekleyin

Name: _dmarc

Value: v=DMARC1; p=none; sp=none; rua=mailto:mailto:[email protected]; ruf=mailto:[email protected]; rf=afrf; pct=100; ri=86400

Not: Üstteki kodda [email protected] yerine dmarc bildirimleri için kullanmak istediğiniz mail adresini yazın

4. Yaptığınız DNS değişikliklerinin DNS sunucularına yansıması için 1-2 saat zaman verin

5. DMARC kaydınızın doğru olup olmadığını https://mxtoolbox.com/dmarc.aspx adresinden kontrol edebilirsiniz.

 

Editör editi: Benzer başlıklar için;

bkz: DNS Nedir?

bkz: Airties Modemlerde DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

bkz: Google DNS Sunucu Adresleri 2020

bkz: DNS Over HTTPS nedir?

bkz: DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası ve çözümü

bkz: Android'de DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

bora34

29.03.2021 13:28

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
DMARC Nedir ve DMARC Kaydı Nasıl Eklenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.