5.00 / 1 oy

Linux Terminal'de Dosyayı Başka Klasöre Taşımak (mv komutu)

Linux terminalinde temel klasör işlemleri ile yazdığım şu yazıları ve ilgili kodları gözden geçirerek bu yazıyı okumanız daha verimli olacaktır.

bkz: Linux'te terminalden klasör yaratmak (mkdir komutu)

bkz: Linux'te terminalden klasördeki dosyaları listelemek (ls komutu)

bkz: Linux'te terminalden mevcut dizini bulmak (pwd komutu)

bkz: Linux Terminal'de Klasöre Girmek ve Bir Üst Dizine Geçmek

Bu yazıda da terminalden kod yazarak bir dosyayı bir klasörün içerisine taşıyacağız. Terminalde dosya taşıma işlemi için atanmış olan kod ise mv komutu. Syntax olarak dosya ve taşınacağı klasör için şu kod yapısı kullanılır:

mv dosya klasor

Şimdi Desktop içindeki klasor klasörüne Linux Terminal'de Python Kodu Yazmak ve Çalıştırmak örneğindeki python dosyasını taşıyalım.

linux terminal mv command

Şimdi bu kodları adım adım anlayalım.

mv kodlar.py klasor kodu ile mevcut Desktop dizininde yer alan kodlar.py dosyasını klasor adındaki klasörün içerisine taşıyoruz. İşlem aslında bu satır ile tamamlanmış oluyor ama bir de klasor klasörünün içine girip gerçekten dosya bu klasörün içine taşınmış mı kontrol etmek için cd klasor komutu ile klasörün içine giriyoruz ve ls komutu ile klasör içindeki dosyaları listeliyoruz. Terminalde klasor klasörünün altında görünen kodlar.py dosyası da bize taşıma işleminin başarıyla tamamlandığını gösteriyor.

Edit: mv komutu windows'tan kes yapıştır olarak bildiğimiz işlemi yapmaktadır. Eğer amacımız dosyayı kopyalamak (bir kopyayı ilk dizinde bırakmak) ise bkz: Linux Terminal'de Dosya Kopyalamak (cp komutu)

Öz Hakiki Bumblebee

15.01.2021 02:09

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux Terminal'de Dosyayı Başka Klasöre Taşımak (mv komutu)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.