5.00 / 1 oy

Linux Terminal'de Klasöre Girmek ve Bir Üst Dizine Geçmek

Linux terminalinde klasörler arasında gezinirken cd komutu kullanılır. Örneğin Desktop klasöründe çalışırken altında bir klasör yaratalım ve bu klasöre cd komutunu kullanarak girelim (bkz: Linux'te terminalden klasör yaratmak (mkdir komutu)).

Not: Windows CMD'de de bu işlem yine cd klasöradı komutu ile yapılır.

linux terminal cd command

Ekran görüntüsündeki kodlardan da görebileceğimiz gibi mkdir komutu ile oluşturduğumuz klasor adındaki klasörün içine girmek için cd klasor komutunu kullandık ve enter tuşuna bastığımızda da çalışma dizinimiz Desktop yerine klasor olmuş oldu.

Şimdi de bir üst dizine nasıl çıkabileceğimize bakalım. Önceki örnekte Desktop altındaki klasor klasörüne girmiştik, bu sefer de bir üst dizin olan Desktop'a dönmek için cd .. komutunu kullanacağız.

Not: Windows komut satırında bu komut birleşik olarak cd.. şeklinde yazılır.

linux terminal üst klasör

Tekrar çalışma dizinimiz Desktop oldu. Bir de Desktop altındaki dosyaları ls komutu (bkz: Linux'te terminalden klasördeki dosyaları listelemek (ls komutu)) ile listeleyelim ve pwd (bkz: Linux'te terminalden mevcut dizini bulmak (pwd komutu)) ile kontrol edelim bakalım doğru yerde miyiz kontrol edelim.

linux terminal ekranı

Öz Hakiki Bumblebee

15.01.2021 01:43

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux Terminal'de Klasöre Girmek ve Bir Üst Dizine Geçmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.