5.00 / 1 oy

Linux Terminal'de Dosya Kopyalamak (cp komutu)

Linux Terminal'de Dosyayı Başka Klasöre Taşımak (mv komutu) yazısında Linux terminalinden bir dosyayı nasıl bir dizin içerisine taşıyabileceğimizi gördük. Bu taşıma işlemini windows'tan kes-yapıştır olarak biliyoruz. Mac'te de bu işlem için şu yazıya bakabilirsiniz bkz: Mac'te Dosya Kes Yapıştır İşlemi ve Klavye Kısayolları.

Desktop klasöründe yer alan kodlar.py dosyasını yine klasor klasörüne kopyalayacağız ancak bu sefer bir kopyasını da kaynağında bırakacağız. Windows'ta copy-paste (kopyala-yapıştır) olarak ifade ettiğimiz uygulamanın aynısı.

cp kodlar.py klasor

linux terminal copy file

Enter tuşuna bastığımızda artık hem Dektop dizininde hem de klasor dizininde birer kodlar.py dosyası olduğunu görebiliriz.

linux copy file terminal

Eğer amacımız aynı dizin altında bir dosyayı farklı bir isim ile kopyalamak ise bu sefer aşağıdaki gibi kodlar.py dosyasının kodlar2.py şeklinde bir kopyasını üretebiliriz.

cp kodlar.py kodlar2.py

 

Öz Hakiki Bumblebee

15.01.2021 04:12

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux Terminal'de Dosya Kopyalamak (cp komutu)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.