5.00 / 1 oy

Linux'te terminalden klasör yaratmak (mkdir komutu)

Windows kullanıcıları Linux arayüzüne alışmakta bir süre zorlanırlar ama aslında işletim sistemi arayüzleri açısından bugün her iki işletim sisteminin de kullanımı oldukça benzer duruma gelmiştir. Örneğin her iki işletim sisteminin de bir masaüstü klasörü, klasör mantığı ve dosya mantığı vardır. Klasörler içine başka dosyalar ya da klasörler eklenebilirken dosyalar ise sadece çalıştırmak içindir.

Linux'te terminalden dosya yaratmak (Touch Komutu) yazısında içi boş bir dosya yaratma konusunda bilgi vermiştim, sonrasında bu içi boş dosyanın içini görüntüleyebilmek için Linux'te terminalden dosyanın içini görüntülemek (cat komutu) ve içine yazılar ekleyebişmek için de Linux'te terminalden dosyanın içine yazdırmak (echo komutu) yazısındaki komutları kullanmıştık. Ama terminalde çalışırken dosya yaratmak yerine klasör yaratmamız gerekirse bu sefer kullanmamız gereken komut mkdir komutu.

Örneğin dosyalar adında bir klasör yaratmak istersek klasörü eklemek istediğimiz dizinde terminal açarak ya da bu dizine cd komutları ile erişerek aşağıdaki komutu yazmamız gerekir.

mkdir dosyalar

linux mkdir command

Komutu yazıp enter tuşuna bastığımızda üstteki ekran görüntüsünden de görebileceğimiz gibi çalışma dizinimizde dosyalar adında bir klasör yaratılmış olacaktır. Bu mantığı takip ederek klasör içinde klasörler oluşturulabilir ve Linux arayüzüne ihtiyaç kalmadan terminalden tüm klasör oluşturma işlemleri yapılabilir.

Öz Hakiki Bumblebee

13.01.2021 10:43

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux'te terminalden klasör yaratmak (mkdir komutu)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.