5.00 / 1 oy

Linux Terminal'de Dosya Silmek (rm komutu)

Linux terminalinde dosyaların ve klasörlerin yönetimi konusunda temel terminal komutları konusunda yazılar hazırlamaya devam ediyorum. Linux Terminal'de Dosyayı Başka Klasöre Taşımak (mv komutu) ve Linux Terminal'de Dosya Kopyalamak (cp komutu) komutlarından sonra artık dosyaları kes-yapıştır ve kopyala-yapıştır da yapabildiğimize göre şimdi de nasıl silebileceğimizi inceleyelim.

Linux terminalinde dosya silmek için kullanılan komut rm komutudur. Örneğin önceki yazıda kopyalayarak çoğalttığımız kodlar2.py dosyasını nasıl kaldırabileceğimize bakalım.

rm kodlar2.py

linux terminal dosya silmek

kodu yazdıktan sonra enter tuşuna bastığımızda alttaki klasör görünümünden kodlar2.py dosyasının anında silindiğini görebiliriz. Biz yine de ls komutu (bkz: Linux'te terminalden klasördeki dosyaları listelemek (ls komutu)) ile de bir kontrol edelim.

linux terminal rm command

Üstteki ekran görüntüsünden de görebileceğimiz gibi kodlar2.py dosyasını rm komutu ile kaldırmış olduk.

Edit: rm komutu ile klasör silmek istediğinizde alacağınız hata ve çözümü ile illgili olarak bkz: Linux Terminal'de Klasör Silmek (cannot remove x is a folder hatası çözümü)

Edit 2: rm komutları ile teker teker dosya ve klasör silmek yerine tüm dosya ve klasörleri tek seferde terminalden silmeniz gerekirse bkz: Linux Terminal'de dizindeki tüm dosyaları ve klasörleri tek seferde silmek

Öz Hakiki Bumblebee

15.01.2021 06:37

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux Terminal'de Dosya Silmek (rm komutu)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.