5.00 / 1 oy

Lazerle göz çizdirme tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

15 yaşımdan beridir gözlerimde uzağı görememe (miyopi) sorunu mevcut. Çareyi eve geldiğimde numaralı gözlük kullanmakla dışarıda ise lens ile idare etmekte buldum. Numaralı gözlük daha net görüntü ve daha sağlıklı olmasına rağmen dışarı çıktığımda kış mavsiminde bile olsak güneş gözlüğü kullanma ihtiyacı duymam ve numaralı gözlüğün kullanımının yağmurlu havalarda zor olması, soğuk havalarda ise sıcak bir yere girdiğimde buğulanması beni çileden çıkardığı için lense döndüm. Ayrıca gözlükle sarılamıyorsunuz bile mutlaka sağa sola çarpıyor. Herhangi bir darbe olması durumunda gözüme zarar verir korkusu da ayrı bir durum bir de. Evde de numaralı gözlük kullanırken aynı şey başıma gelebiklir elbette fakat dışarıdan darbe almanız ev ortamında dışarıya göre daha düşük ihtimal. 

Acaba lazer operasyonu ile gözümü tedavi ettirsem mi, çizdirsem mi diye düşünürken göz numarası kontrolüne gittiğim bir gün doktoruma sordum , "gözümü lazer yöntemi ile çizdireyim mi? zararı var mı? efsane soru göz doktorları gözlük kullanıyorlarsa demek ki iyi bir uygulama değildir deniliyor" diye Oda gzüel ve mantıklı açıklamalar yaptıktan sonra dedi ki ben tavsiye etmiyorum göz çidirilmesini fakat olmayı aklına koyduysan 30 yaşına gelmeden yaptır ki en azından bir 10 yıl gözlüksüz ve lenssiz hayatın keyfini sür. Nasıl yani dedim, zaten 40 yaşından sonra yakını görme sorunların başlayacak o zaman mutlaka gözlük kullanacaksın dedi. Çok mantıklı geldi. 

Bildiğim kadarıyla 18 yaşından küçüklere göz numarası ilerlemesi durmuş olsa bile lazer ile göz ameliyetı yapmıyorlar. Peki lazer ameliyatında üst yaş sınırı var mıdır? Sizler kaç yaşında gözünüzü çizdirdiniz? Ne gibi sıkıntılar çektiniz ve hangi yöntemi tercih ettiniz? 

yilmazumut

02.12.2020 10:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Lazerle göz çizdirme tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.