5.00 / 1 oy

Lavanta suyu sivrisinek ısırmasından korur mu?

Arkadaşlarda misafirliğe gidince sağ olsunlar açık havada sivrisineklerden korunmak için hepimize lavanta suyu ikram ettiler açıkta kalan yerlerimize sürmemiz için. Gecenin sonunda da gerçekten de işe yarıyormuş hiç sinek ısırmadı bizi dediler ama acı gerçeği herkes atlıyordu ve bu hatalı bilgiyi düzeltmem gerekiyordu.

Ben kendimi bildim bileli benim olduğum ortamda bütün sivrisinekler bana gelir, benim kanımı emerler ve benden başkasına da gitmezler. Kan grubumdan mıdır (0 rh+) yoksa kanımdan özel bir lezzet mi alıyorlar nedir bilmiyorum ama kendimi bildim bileli böyle olduğum için etrafındaki insanlar için doğal bir sivrisinek koruyucusuyumdur. Nitekim lavanta suyu testinde de insanlar bu temel bilgiyi bilmedikleri için hatalı bir sonuca varmak üzereydiler ki sadece topuğumu aydınlatarak gösterdiğimde herkes şok oldu. Tek bir topuğumda 15-20 tane ısırık vardı ve ben bir ihtimal işe yararsa diye her tarafıma lavanta suyunu boca etmiştim, bir işe de yaramamış belli ki.

Sonuç olarak sentetik ilaçların biraz olsun işe yaradıklarını deneyerek öğrenmiş birisi olarak maalesef halen tek işe yarar sonuç bu ticari ürünler. Lavanta suyu ya da lavanta yağı sürmek ise sivrisineklerden herhangi bir koruma sağlamadığı gibi bir de hayvanlara güzel kokular eşliğinde taze kan vermiş oluyorsunuz.

delicavit

01.07.2020 10:04

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 7 Kasım 2021 00:32
    0

    korumaz, ama güzel kokar. sivrisineklerden korunmak keşke bu kadar kolay ve güzel kokulu olsaydı, ama maalesef bu amaçla geliştirilmiş kimyasal sıvılardan başka fayda eden bir şey ben henüz bulamadım.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Lavanta suyu sivrisinek ısırmasından korur mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.