5.00 / 1 oy

Kuş seslerinden kuş türünü tespit eden telefon uygulaması tavsiyesi

Shazam ve SoundHound uygulamalarını biliyorsunuzdur, bir şarkıyı dinlettiğinizde size o şarkının adını, kime ait olduğunu, sözlerini vb. anında buluyorlar. Birdnet uygulaması da sesini dinlettiğiniz kuşun cinsini size bulup gösteren bir uygulama. Özellikle doğa gözlemcileri için mükemmel bir yazılım. BirdNet uygulamasını google play'de BirdNET: Bird sound identification adıyla arayabilirsiniz.

Doğaya ve kuş gözlemciliğine ilgiliyseniz tavsiye etmek istediğim bir diğer uygulama da eBird by Cornell Lab uygulaması. Bu uygulama ile de doğada tespit ettiğiniz kuş türlerini haritada işaretlemiş oluyorsunuz ve paylaşılan veriler ile aynı harita üzerinde kuş gözlemcilerine ve doğa bilimcilerine yol göstermiş oluyorsunuz. Başka insanların nerelerde hangi kuş türlerini gözlemlediklerini siz de harita üzerinde görerek kendi araştırmalarınız için de kullanabilirsiniz.

Sadece bilimsel amaçlar için değil, sadece hobi için de çok keyifli uygulamalar ve yürüyüşe çıktığınız parktaki kuş cinslerinin hangileri olduğunu öğrenebilmek ve işaretleyebilmek için bile kullanmaya değer uygulamalar.

emre dayan

31.10.2020 22:42

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuş seslerinden kuş türünü tespit eden telefon uygulaması tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.