5.00 / 1 oy

Slumpflasyon Nedir?

Resesyon ifadesi ile televizyonlardaki ekonomi programlarında sürekli karşılaşıyoruz, stagflasyon terimini de ekonomi ile ilgili bilgi paylaşan köşe yazılarında görüyoruz. Benzer bir diğer ifade ise çok sık görmediğimiz slumpflasyon terimidir.

Slumflasyonun tanımı, bir ekonomide resesyona ek olarak enflasyonun da olmasıdır. Dolayısıyla bir yandan ekomik olarak küçülme gerçekleşiyorken aynı anda fiyatların da artıyor olması aslen resesyon değil, slumpflasyon olarak tanımlanmaktadır. Stagflasyon teriminin stagnation ve inflation terimlerinin birleşiminden oluştuğundan bahsetmiştik. Slumpflasyon (slumpflation) terimini de bölecek olursak:

slump: düşme, çökme, ekonomik kriz (kaynak: google transate)

inflation: enflasyon

slump+inflation=slumpflation

Slumpflasyonun örneklerini daha önce dünyadaki global krizlerde görmüştük. Örneğin 1929 buhranı bir slumpflasyon örneğidir. 2001 krizi de bir slumpflasyon örneğidir. Bugün Türkiye'nin içinde bulunduğu durum slumpflasyon mudur sorusu için yine ekonomik rakamları incelemenizi tavsiye ederim. Örneğin Mahfi Eğilmez Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durumun slumpflasyon olduğunu bir süredir dile getirmektedir.

yemenuss

31.08.2020 16:15

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 4 Ocak 2022 19:23
    3

    peki enflasyonun varlığını resmi ağızlardan teyit etmek gerekmiyor mu önce? ülkenin yarısına göre enflasyon var yarısına göre enflasyon yok. bu kadar ölçülebilir bir hesap nasıl bu kadar muallak olabilir?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Slumpflasyon Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.