5.00 / 1 oy

Robot Süpürgelerde Ses Kaydetme Özelliği Var mı?

Bizim robot süpürgede ses kaydetme özelliği yok demeyin, bu soruyu internette gördüğüm bir haberi okuduktan sonra açmaya karar verdim ve habere konu araştırmanın kaynağı ise ABD'deki Maryland üniversitesindeki bir grup araştırmacı. Araştırma sonucu ise bilgisayar uzmanlarının evlerimizdeki robot süpürgelere sızarak ses kayıt özelliği olmasa bile robot süpürgelerden ses kaydı alabilecekleri. Nasıl olabilir sorusuna ise cevap olarak süpürgelerimizin evlerin içindeki mesafe ölçme teknolojisi olarak bulunan lidar teknolojisinin ses kayıt alabilecek şekilde değiştirilebileceği söyleniyor.

Peki bilgisayar uzmanları bizim evi dinleseler ne olacak, işleri güçleri yok bizi dinlemekle mi uğraşacaklar diye merak ediyorsanız bence asıl bizim evimizi kimin dinlemek isteyebileceği sorusunu sormalısınız. Bu sorunun yanıtı da reklamverenler. Yani big data'nın küçük parçaları olarak aslında hepimiz bu tüketim ağının birer parçasıyız.

Elektroniği ve teknolojiyi seven bir tüketici olarak bu tür haberler görmeye fazla alıştım sanırım, ama cep telefonu gibi üzerinde kamerası, mikrofonu ve gps'i olan bir takip cihazı varken neden tüketimlerimiz hakkında bilgi alabilmek için süpürgelerimizi manipüle etsinler ki? Son alışverişlerim de ilgi alanlarım da sosyal çevrem de her şeyim zaten telefonumda duruyor.

mehmet can

14.12.2020 11:47

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Robot Süpürgelerde Ses Kaydetme Özelliği Var mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.