5.00 / 1 oy

Boğaza takılan kılçık nasıl çıkar?

Arkadaşlar ayıptır söylemesi akşam yemekte balık yedim, ama boğazıma takılan bir kılçık tanesi yüzünden inanılmaz rahatsızım. Bu saat oldu yutkunurken çıkar falan diyordum ama hala çıkmayınca artık iyice rahatsız etmeye başladı ve alternatif çözümler aramaya başladım. Kılçığı boğazımdan çıkartabilmek ya da yutabilmek için önerileri olanlar olursa denemeye açığım.

Edit: Öyle büyük bir kılçığın saplanması ve nefes alamama gibi bir durum yok. Sadece minnacık bir kılçık tanesi boğazımda varlığını hissettiriyor ve yutkundukça ben buradayım dedirtiyor o kadar. Dünya kadar su içtim belki geçerken alır götürür diye ama bana mısın demedi :( Kusturmaya falan da kalkmayın, durum o kadar müdahale gerektirecek bir durum değil. Sadece rahatsız ediyor o kadar.

Edit 2: Bahsi geçen kılçık hamsi kılçığı ve oldukça da küçük bir kılçık. Hamsinin kılçığını temizlemeye gerek yok derdim yıllardan beri ama demek ki varmış.

Ahmet Demir

03.02.2021 00:26

Bu soru 6 kez yanıtlandı.

 • 3 Şubat 2021 08:03
  16

  yanıt veren arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum. gece bu yazdıklaınızın bir kısmını denedim ama işe yaramayınca sabah boğazda hafif bir ağrı ve şişlik hissi ile kalktım, kılçık da yerinde duruyordu. sinir haliyle kahvaltı yaparken tost yedim ve yerken kılçığın da yerinden gittiğini net bir şekilde hissettim. Yoksa ilk işim kbb'ye gitmekti.. Tost yeme amacım kılçığı çıkartmak falan değildi yani..

 • 3 Şubat 2021 01:09
  11

  hamsi kılçığı ise çekip çıkartmak çok zor oluyor. Eğer acı veren bir kılçık saplanması durumu değilse ekmek yutun derler, ekmek geçerken yoluna çıkan kılçıkları da topluyormuş mideye götürüyormuş

 • 3 Şubat 2021 02:51
  11

  cımbız falan derlerse hiç ciddiye almayın, hele kendi kendinize öyle bir müdahaleye hiç girişmeyin. acile gitmeniz mümkün değilse haşlanmış patates yeyin. bu gece geçip de daha sonra daha derinlere saplandığını hissederseniz de iltihap riskine karşı yine göstermeyi ihmal etmeyin.

 • 3 Şubat 2021 01:46
  8

  parmakla çıkartmak çok zordur, fazla uğraşırsanız boğazınızı da tahriş edersiniz. eğer gece nasıl olsa yutarım derseniz bu sefer daha derinlerde bir yerlerde de kalabilir. bu gece çıkartabilirseniz tam anlamıyla rahatlarsınız

 • 3 Şubat 2021 01:50
  8

  bir çorba kaşığı ya da çeyrek çay bardağı zeytinyağı içerek kayıp gitmesini sağlamışlığım vardır benzer bir durumda.  küçük dile saplandıysa bence de acile gidin hiç şansa bırakmayın

 • 3 Şubat 2021 00:37
  6

  eğer solunum yollarınızda aksamaya neden olacak büyüklükte ise hiç tereddüt etmeden acile gidin. eğer sadece gıcık ettirecek bir kılçık ise yarın müsait bir vaktinizde (halen çıkmamış ise) kulak burun boğazcıya gidin. eczane falan derdim ama onlar da bir şey yapamaz muhtemelen.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Boğaza takılan kılçık nasıl çıkar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.