5.00 / 1 oy

Krautrock Grupları

Krautrock müzik, 60'ları sonlarında o dönem ikiye ayrılmış olan Almanya'nın batı bölgesinde ortaya çıkmış deneysel bir rock müziği türüne verilen isim, Kraut kelimesi argoda Alman anlamına geliyor. O dönemlerde müzik akımları bugün olduğu gibi anlık olarak yayılamadığı için bölgesel olarak farklı müzik türleri ortaya çıkabiliyordu. Ya da bazen birden çok bölgede birbirine çok benzer müzik türleri birbirinden farklı isimlerle de anılabiliyorlardı.

Psychedelic rock (bkz: Psychedelic Rock Grupları), Canterbury Scene (bkz: Canterbury Scene Prog Rock Grupları) gibi müzik akımları özellikle Avrupa'nın farklı bölgelerinde ortaya çıkıyordu ve yer yer birbirleri ile benzerlikler taşıdıkları da görülebiliyordu. Dönemin gitaristleri kendilerinden önceki dönemde çok popüler olan blues gitaristlerinden esinlenmişler ve dönemin sentezleyici (synthesizer) teknolojileri de yeni yeni ortaya çıkarak deneysel müzikler üretilmesine imkan tanımış oluyordu.

Krautrock rock müzik akımının öncüleri olarak aşağıdaki grupları örnek gösterebiliriz.

- Can

- Neu!

- Ash Ra Tempel

- Amon Düül II

- Faust

- Agitation Free

- Popol Vuh

- Guru Guru

- Tangerine Dream 

- Kraftwerk 

- Harmonia

- Cluster

Dönemin Alman rock gruplarından Eloy gibi gruplar progressive rock ve space rock gibi müzik türlerine yönelirken Scorpions gibi gruplar ise rock müziği tercih etmişlerdir.

AchelousGameDev

26.01.2021 14:41

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Krautrock Grupları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.