5.00 / 1 oy

Gitara başlarken klasik mi akustik mi almalı?

Kendi sınırlı tecrübelerimi paylaşmak ve gitarlar hakkında bilgi sahibi olan insanların görüşlerini de sunabilmeleri için bu başlığı açıyorum. Gitara yeni başlayacak insanlar tarafından sıklıkla hangi tür gitar alarak gitar çalmayı öğrenmeye başlamaları sorulur fakat gitar hakkında en ufak bir fikri olmayan birisinin henüz gitar dersi de almaya başlamadan gitar seçmeye çalışması zaten başlı başına bir hata. Klasik gitar, akustik gitar, elektro gitar ve hatta ukulele türü gitarlar hem tarz hem de çalış şekli açısından birbirlerinden çok farklı gitarlardır. Klasik gitar ile akustik gitar arasındaki gövde ve ton farklarına değinmeden en temel fark nedir derseniz ise klasik gitarın naylon telli (misina ipi), akustik gitarın ise çelik telleri vardır ve tercihen pena ile çalınmalıdır; buna karşılık klasik gitar ise farklı olarak parmakla çalınır.

Bence gitar seçilmeden önce şlk yapılması gereken şey, yapılmak istenen müzik türü konusunda emin olmaktır. Pop müzik (klasik gitar) mi çalmak istiyorsunuz yoksa rock müzik (akustik gitar) mi sorusunun yanıtı seçiminize yön verebilir mesela. Çalmak istediğiniz müzik türü de haliyle dinlemeyi sevdiğiniz müzik türü olacaktır. Ama bana sorarsanız bundan da önce gitar kursu ya da gitar eğitmeni her kiimse onunla konuşmalı ve onun da görüşlerine başvurulmalıdır. Daha eğitmen bulmadan emin olmadan bismillah deyip gitar mağazasında hangi gitarı alayım diye sorarsanız sonrasında muhtemelen pişman olursunuz.

Veliler arasında çocuklarına gitar eğitimi aldırma konusunda inanılmaz bir istek var benim gördüğüm, ama bu istekler de çocuklar tarafında aynı istek ile örtüşmeyince ortaya tamamen zaman ve para kaybı olarak bışa harcanmış emekler kalıyor. Bence gitar dersi alma talebi öncelikle kişinin kendisinden gelmelidir ve belirli bir müzik dinleme zevki ve alışkanlığı kazanmamış kişiler gitar eğitimine başlatılmamalıdır, aksi durumda enstrümanlarından nefret edebilirler. Halbuki sevdiği bir şarkıyı çalmak için günlerce çalışan birisinin iyi bir gitarşist olma ihtimali, enstrümanını daha çok seveceği için daha fazla olacaktır. Tabi bütün bu görüşlerin kişisel fikirlerim olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum.

sercan21

03.10.2019 02:23

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 12 Mart 2022 02:52
  • 27 Nisan 2022 00:44
    0

    elektrikli gitar demek çok daha fazla ekipmanla uğraşmak demek, problemi sadece nota ve akor öğrenme düzeyine indirebilmek için bence klasik gitar kullanmak daha mantıklı. akustik gitar bir sonraki seviyede denenebilir, ondan sonra da elektro gitara geçilebilir bence

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gitara başlarken klasik mi akustik mi almalı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.