5.00 / 1 oy

Psychedelic Rock Grupları

Psychedelic müzik, 1960'larda ABD ve İngiltere'de ortaya çıkan bir müzik türü ve Psychedelic Rock müzik de Psychedelic müziğin bir alt kırılımı olarak konumlandırılabilir. Ön plandaki elektrikli gitarlar Blues ve jazz gibi müzik türlerine ait tınıları da içinde barındıran ve müzikalite anlamında üst seviyelerde konumlandırılabilecek örnekleri içerir. İlerleyen zaman içerisinde Progressive Rock ve Progressive Metal gibi janralara da bölünerek çeşitliliğini genişletmiştir.

Benzer bir diğer konu için bkz: Canterbury Scene Prog Rock Grupları

Müzik grupları yıllar içerisinde farklı akımlardan etkilenerek farklı sound'larda albümler hazırlamışlardır, aşağıdaki listede de dönem dönem de olsa Psychedelic Rock müziğe güzel örnekler üretmiş olan müzik gruplarından bir kısmını paylaştım. Listeye katılımda bulunmak isteyen yazar arkadaşlardan da her zaman cevaplarını beklerim.

- Jefferson Airplane

- Cream

- Love

- The Byrds

- King Gizzard & The Lizard Wizard

- Pink Floyd

- Syd Barrett

- Iron Butterfly

- The Move

- The Yardbirds

- Janis Joplin

- Moby Grape

- The Seeds

- CAN (krautrock olsa da adının burada da geçmesini istedim)

AchelousGameDev

25.01.2021 12:30

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 11 Kasım 2021 02:49
    3

    Pink Floyd'un ilk dönemi psychedelic müzik için güzel bir örnektir ama Echoes'dan sonra Pink Floyd çok farklı bir sound yakalayabileceğini fark etti ve dinleyici de bu türe çok olumlu tepki verince deneysel müzikten de uzaklaştı. Syd Barrett etkisi de böylece son buldu ve bence müzik tarihinin en başarılı albümlerinden The Dark Side of The Moon, Wish You Were Here, Animals ve The Wall gibi albümler bu sayede üretilebildi. Çok da iyi oldu çok da iyi güzel oldu :)

  • 11 Kasım 2021 04:53
    1

    Syd Barrett'ın o dönem bir yönetmen tarafından çekilmiş bir videosu var, ormanda falan garip garip deneysel şekilde takılıyor adam. İlginç bir kafa yapısı var ama katıksız bir sanatçı olduğu merakından ve ilgisinden çok belli. ama kendisine bakmadığı gibi zihinsel olarak talihsizlikler de yaşayınca çok erken yaşta kariyeri sona eriyor. Her Pink Floyd dinleyicisinin kafasının bir yerinde acaba Syd Barrett devam etseydi nasıl olurdu sorusu da hep var olacaktır.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Psychedelic Rock Grupları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.