5.00 / 1 oy

Kontakt Lenslerde DIA ve BC Nedir?

İnternetten kontakt lens siparişi vereceğim fakat her zaman kullandığım lens markasını değiştirmek istediğimde BC seçeneğinin tek olduğunu gördüm. Öncelikle kontakt lenste BC ne anlama geliyor? Sonrasında ise her lens markası için BC değeri farklı mı yani markaya özgü mü? 

esmersu

29.08.2019 00:37

Bu soru 5 kez yanıtlandı.

 • 8 Kasım 2019 02:20
  13

  Base Curve radius, kontakt lenslerin eğrilik yarıçapıdır. "BC" olarak kısaltılır. 7,9 ile 8,7mm değerleri arasında değişir.  Lensiniz gözünüzün eğrilik yarıçapıyla uyumlu olmalıdır. Bir diğer değişle, eğrilik yarıçapı 8,6 mm olan göze 8 mm'lik lens kullanırsanız lens gözünüze küçük gelecektir. Bu da hem gözünüzü hem de başınızı ağrıtır. zaten lens gözünüze küçük geleceği için kayma yapar hep. Lensinizi illa internetten alacaksanız gidip bir kere de olsa göz çapınızı ölçtürüp öğrenin sonra uygun lensi almaya çalışın. Fakat mümkünse lensi yerinde deneyip öyle alın. Devlet hastanerinde de lens birimi var.

 • 10 Kasım 2019 18:35
  2

  Base Curves gözün temel eğri değeridir yani bombeliğidir. çap değeri DIA'dır ve mm cinsinden ifade edilir. Göz muayenesi esnasında doktorunuz her iki ölçümü de size söyleyebilir sorarsanız. 

 • 8 Aralık 2020 22:22
  0

  Önemsenmese de bazı bilinçsiz lens kullanıcıları tarafından Kontakt lenslerin gözünüze tam olarak oturması için DIA ve BC numaraları önemlidir. Kendi kafanıza göre lens seçimi yapmamanız önemli. 

 • 9 Mayıs 2022 22:59

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kontakt Lenslerde DIA ve BC Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.