5.00 / 1 oy

Kettle'da süt ısıtılabilir mi?

Evde en sık kullandığım elektrikle alet kesinlikle kettle'dır ve eskiden kettle yokken nasıl su ısıtılırdı gerçekten çok merak ediyorum. Cezvede su ısıtılan günleri hayal meyal hatırlamakla birlikte elektrik gittiğinde ve su ısıtmam gerektiğinde bile elektriğin gelmesini bekliyorum :)

Kettle'ın tamamen zamanlama ile ilgili bir teknolojidir. İçine asla fazla su konmaz ki en kısa sürede su ısıtma işlemi tamamlansın. Düğmesine bastığınız anda içindeki su kaynayana kadar ne kadar süreniz olduğunu bilirsiniz ve bu esnada da hep 30 saniyelik yapılması gereken işler vardır ve onları yapmış olursunuz. Ya tabaklar bulaşık makinesine konacaktır ya da tezgahtaki ekmek kırıntıları temizlenecektir ve bu 30 saniyelerde bir yandan bu işlerinizi yaparken diğer yandan da suyunuz ısınmış olur ve su ısıtma işlemi asla gözde büyümez.

Bugün canım sıcak süt ile kahve çekti ve içine su katmadan bir bardak sütü ısıtmak için refleks olarak su gibi kettle'ın içine koydum ve yine refleks olarak kettle'ın düğmesine bastın. Bu salaklığı ben yaptım başkası yapmasın diye buraya yazıyorum, kettle'da süt ısıtılmaz arkadaşlar. Kettle'da süt kaynatmaya kalkarsanız ne o sütü içebilirsiniz, ne de kettle'ı bir daha kullanabilirsiniz. Bilsem videosunu çekerdim çünkü 30 saniye bilim kurgu filmi gibi önce kettle'dan cızırdama sesleri çıktığını fark ettim ve jetonun düşmesi ile birlikte garip bir koku almam ve kettle'ın kendi kendine dumanlar çıkartarak durması bir oldu. İnternetten paşa paşa yeni kettle'ımın siparişini verdim ve kendime ceza olarak da o kettle gelinceye kadar su ısıtarak bir şey yemeyeceğim ve içmeyeceğim..

Sonuç olarak süt ısıtmanız gerekiyorsa cezve kullanın ve sütünüzü ocakta pişirin. Süt pişirme özelliği olan kettle'lar da varmış ama çok çok büyük bir ihtimalle sizinki ve bizimki bu süt pişirebilen kettle'lardan olmadığı için cihazınızı bozacaktır.

delicavit

23.11.2020 01:59

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 5 Ekim 2021 00:53
    0

    çok ilginç bir bilgi, içini okumasam ne var yani heralde ısıtılabilir derdim ama mikrodalgadaki alüminyum folyo faciası gibi bir travma yaşamam da muhtemel olurmuş. o zaman süt ısıtabilmek için ocakta cezve ya da tencere kullanmaktan başka çare de kalmıyor geriye.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kettle'da süt ısıtılabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.