5.00 / 1 oy

Ketojenik diyet saç dökülmesine sebep olur mu?

Çok kilo aldığım kovid döneminde fazlalıklarımdan kurtulmayı amaçlıyorum hazır kış gelmiş ve evden çalışma fırsatı yakalamışken. Bana uygun bir diyet ararken ketojenik diyet ilgimi çekti. Araştırdığım kadarıyla ketojenik diyet yapanlar baya halinden mutlu kilo verme anlamında. Özellikle ilk başladıklarında hızlı kilo vermeleri ketojenik diyete karşı daha da motive edici oluyormuş. Bu benim için önemli bir özellik zira okadar kendimi kısıtlayıp (alkolü seven biriyim, özellikle kendi yaptığım biraları) ilk bir hafta içinde hızlı kilo kaybı yaşamayınca motivasyonum düşüyor. 

Ketojenik diyetin artılarından biri de porsiyonların büyük olması yani önce gözünüz doyuyor. Doymayacağım diyerek yaşanan yoksunluk hissini çok iyi bilirim birçok farklı diyeti denemiş biri olarak. 

Benim için önemli bir soru işareti ise neredeyse ketojenik diyet yapan herkesin saç dökülmesi şikayeti yaşaması. Gerçekten saç dökülmesi yaşanıyor mu? Yani zaten birkaç tutam saçım kaldı ondan da olmak istemiyorum. Gerçi diyet yapan kişilerde besin yetersizliğine bağlı olarak saç dökülmesi gözlenmesi doğal fakat ketojenik diyette dökülme daha fazlaysa orada bir sorun var demektir. 

Uzun süredir ketojenik diyet yapıyorsanız saç dökülmesi yaşadınız mı? Dökülmeyi engellemek için denediğiniz ve çözüm bulduğunuz yöntemler var mı? Ya da ketojenik diyete başlamak isteyenlere vereceğiniz tavsiyeler varsa memnun oluruz.  

 

star_hasan

07.12.2020 10:03

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ketojenik diyet saç dökülmesine sebep olur mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.