5.00 / 1 oy

Saç dökülmesini engellemenin yolları

Saç dökülmesinde genetik faktörlerin varlığı zaten inkar edilemez, ama bunun dışında aşırı stres ya da yanlış uygulamalar da erkeklerde saç dökülmesine yol açabiliyor ya da dökülmenin sürecininin hızlanmasına yol açabiliyor. Bu konuda herkesin uyguladığını söylediği çeşitli çözümler var. Mesela yeşil sabunun ya da sarımsak sürmenin faydalı olduğu çoktandır söylenir ama biraz şifanın niteliğinden biraz da yabancı pahalı markaların çözme umudundan bu tip çözümlere pek itibar etmiyoruz. Bu başlıkta herkes keni adına olumlu sonuç aldığı saç dökülmesini engelleyici yöntemleri paylaşabilirse harika bir kaynak olabilir diye düşünerek ilk sorumu ekliyorum.

davey jones

06.05.2019 02:56

Bu soru 9 kez yanıtlandı.

 • 16 Haziran 2019 21:31
  27

  herkesin saç dökülme nedeni farklı olduğu için maalesef saç dökülmesini engelleyebilmenin herkes için geçeerli kesin bir yolu yok. Ancak saç dökülmesini yavaşlatmak, olan saçları korumak ve cansız saç tellerini güçllendirmek için çalışmalar yapılabilir. 

  Öncelikle saç dökülmenizin nedeninin vücudunuzdan kaynaklı bir eksiklikten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilmek için kan testi yaptırmalısınız.Eğer saç dökülmeniz vitamin eksikliği gibi bir sebepten kaynaklanıyorsa şanslısınız demektir, dermokozmetik şampuanlar yardımıyla bu eksikliği giderebilmeniz mümkündür. Ancak saç çıkartıcı şampuan olarak satılan merdiven altı ürünlerden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim.

  Genetik ya da stres kaynaklı saç dökülmeleri için saç dökülme seyrini takip edip, doğru zamanda saç ekimi takviyesi yapılarak saç eksikliği problemi aşılabilir.

  Minoxil türü solüsyonlar da var ancak herkeste etkisi aynı olmuyor. Kimisi önce güçsüz saçları döküp daha sonra tekrar çıkardığını söylüyor, kimisi ise sadece döktüğünü ve 1 yıllık kullanımda bile bir faydasını görmediğini söylüyor, herkesin saç dökülme nedeni farklı olduğu için normal bir durum.

  Argan yağı, badem yağı, sarımsak vb. organik ürünler kullandığını söyleyen insanlar da gördüm ancak olumlu bir sonuç elde etmiş birisini açıkçası gözümle hiç görmedim.

 • 30 Mayıs 2019 15:32
  11

  kovulmadım istifa ettim diyebilmek için kendi taburenize tekmenizi vurun ve kafanızı kazıtın. kafanızda ben yoksa, kafa yapınız da hafiften tombulcaysa daha elit ve zengin bir imajınız olabilir böylece. Hem kel olmanın farklı avantajları da var:

  Kel olmanın 10 avantajı:

  1.Daha az sıklıkta berbere gidersiniz, hatta alışırsanız kendi kafanızı kendiniz bile traş makinesi ile traş edebilirsiniz, belki jilet ya da ustura da olabilir uzmanlık seviyenize göre

  2. banyo süreleriniz daha az olabilir, yaz sıcağında etrafınıza tehdit oluşturacak düüzeyde pis pis kokun demiyorum elbette ama saçım yağlandı banyoya girmem gerek demek artık tarih olacak

  3. jöle ve taraf masraflarınız da artık tarihe karışacak

  4. evden çıkmadan önce hazırlanma süreniz inanılmaz azalmış olacak

  5. ışıklı gee mekanlarına girişinizde bütün gözler üzerinizde olacak, kelimenin tam anlamıyla göz alacaksınız

  6. kılda keramet olsa diye başlayan uzun tiratlarla saçı uzun aklı kısa vurgulu konuşmalar yapabilirsiniz

  7. kel olmak bir duruştur, saçım benden vazgeçmedi, ben saçımdan vazgeçtim diyebilirsiniz

  8. meşhur bir internet sitesindeki kel adama benzetilebilirsiniz

  9. size saç sakal mı olsun diyen berberleri sınırsız dövebilme hakkı elde edersiniz

  10. saçlarınızın beyazladığını görmezsiniz, bunu kafasına takan arkadaşlarınızın saç boyası rengi tutturma maceraları ile alay edebilirsiniz ve 40 yaşınızdan sonra daha genç görünebilirsiniz

 • 21 Mayıs 2019 12:19
  7

  genetik faktörlerden kaynaklanan saç dökülmelerinin herhangi bir şampuan ya da vitamin takviyesiyle engellenebileceklerini düşünmüyorum. Ailenizdeki büyüklere bakarak saç dökülme genetik yapınız hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

  bunun haricinde dönemsel olarak öğrenciyen sınav takvimi yoğunluğu, çalışıyorsan iş hayatının stresi, hormonel rahatsızlıklar gibi konular da saç dökülmesine sebebiyet verebilen olaylar. sağlıklı beslenmenin bile saç dökülmesi üzerinde etkileri olduğu yazılıyor. sigara kullanımı, spor yapma sıklığı, su tüketimi, banyodaki suyun sıcaklığı, çok sayıda etken var yani saç dökülmesini etkileyen...

  İlk yapmanız gereken saçınızın neden döküldüğünü anlayabilmektir, bunun için de bir dermatoloğa giderek saç dökülme şekliniz konusunda bilgilenmelisiniz. Saç dökülme tipinize göre de ilaç mı kullanacaksınız, başka şampuan mı seçeceksiniz, yaşam biçiminizi mi değiştireceksiniz ona göre karar verirsiniz.

 • 1 Haziran 2019 02:01
  4

  size saç dökülmmenizi ve saç yağlanmasını azaltan altın değerinde bir öğüt vereceğim: saçınızla oynamayın. eğer çok kaşıntı ya da kuruluk gibi bir probleminiz varsa vakit kaybetmeden bir dermatoloğa görünün. ama saçınızla ya da yüzünüzdeki başka tüylerle oynamak gibi bir alışkanlığınız varsa bu sadece psikolojik bir alışkanlık demektir

 • 31 Mayıs 2019 06:15
  3

  Çok sıcak suda banyo yapmanın saç dökülmesini artırdığı sonucunu kendi bünyemde tecrübe ettim ve aynı zamanda kafa derisinde pul pul dökülmeleri de artırdığını gözlemledim. buz gibi suda banyo yapın demiyorum ama kaynar suya maruz kalmak da derinize iyi gelmiyor, ılığa yakın sıcaklık en ideal saç yıkama su sıcaklığı gibi görünüyor

 • 29 Ağustos 2019 18:16
  0

  Açıkçası saç yağlı olduğu zaman daha iyi beslenir, yıpranmaz ve dökülmez diye düşünüyordum fakat ilginç bir şekilde yağlı saçların daha çok döküldüğünü öğrendim. bu sebeple sizin de saç tipiniz yağlı ise temizliğine dikkat etmelisiniz ve doğru ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. bunun için de bir uzmana danışmakta her zaman fayda var. 

 • 13 Aralık 2021 21:10
  0

  stres anacım stres, çevremde aşırı strese bağlı olarak ne sırma saçlı arkadaşlarım gül gibi saçlarını döktüler. bir şeyler sizi yiyip bitiriyorsa buna bir çözüm bulun, boş yere kendinizi harcamayın çünkü etkisi her yere sirayet ediyor

 • 22 Ocak 2022 08:33
  0

  çoğunlukla genetik ve strese bağlı nedenlerden saç dökülmesi gerçekleştiği işin kesin bir çözümü yok bu sorunun bence

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Saç dökülmesini engellemenin yolları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.