5.00 / 1 oy

Windows 10 Sürümü Nereden Görülebilir? (Windows Build)

Windows 10'da Connect App ile Kablosuz Ekran Yansıtmak örneğinde Connect App hatalarının giderilebilmesi için Windows sürümünün olması gereken minimum sürüm versiyonundan bahsetmiştim ve Windows sürümünü nasıl kontrol edebileceğimizi kısaca anlatmıştım. Bu konuyu lazım oldukça herkesin açıp kontrol edebilmesi için ayrı bir başlık olarak daha hazırlamanın doğru olabileceğini düşündüm.

Microsoft her ne kadar güncel işletim sistemi sürümünü Windows 10 olarak belirlese de Windows 10 aslında Windows işletim sisteminin sürümü olmaktan ziyade sadece işletim sisteminin adını ifade ediyor. Dolayısıyla Windows 10 için işletim sisteminin adıdır diyebiliriz. Peki işletim sistemleri ilk çıktıkları günden itibaren hiç değişmeden kalabilirler mi? Hatırlayanlar bilir, Windows 98 işletim sisteminin kullanıldığı zamanlarda internet bu kadar yaygın olmadığı için update'ler işletim sistemi kurulumunu güncelleyecek şekilde dağıtılıyordu. Önce Windows 98 SP1 (Service Pack 1) ve sonra da Windows 98 SP2 çıkmıştı. Windows 10 ise artık günümüz şartlarından dolayı çok daha fazla minör ve majör güncelleme alıyor ama artık her evde ve iş yerinde internet olduğu için bu güncellemeler işletim sisteminin arka planda internetten dosya indirmesi ve açılışta da gerekli dosyaları değiştirmesi ve kurması ile sağlanıyor.

Yani Windows 10 işletim sisteminizin de bir sürümü vardır ve bu sürümünü kontrol etmek için de:

1. Komut satırını (CMD) açın

2. winver komutunu yazın ve enter tuşuna basın

3. About Windows (Wİndows Hakkında) penceresi açılacak ve Windows 10 işletim sisteminizin versiyon numarası burada yazacaktır.

 

Kod Yazmadan Wİndows Sürümünü Öğrenmek için

1. Başlat menüsünden Ayarlar (Settings) dişli ikonuna tıklayın

2. Sistem (System) altında en altta Hakkında (About) menüsüne girdiğinizde Windpws 10 işletim sisteminiz ve sürümü hakkında tüm bilgileri görebilirsiniz.

emre çakır

22.02.2021 19:46

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows 10 Sürümü Nereden Görülebilir? (Windows Build)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.