5.00 / 1 oy

Karizma tam olarak nedir?

Karizma, tanımlaması ve ne olduğunun tam olarak anlaşılabilmesi açısından çok muallak bir kavram. Doğuştan mı gelir, sonradan mı kazanılır, etkisi nedir, ses tonu mudur dış görünüş müdür laf sokmak mıdır nedir tam olarak? Karizmatik insanların yönetici olma olasılıkları rakiplerine göre daha fazladır mesela, ama ortamın en alfası olan en karizmatik olanı mıdır derseniz bu da değil. Bu kadar muallak bir konu üzerine bir süredir kafa yormaktayım ve konuyu tartışmaya açmak istiyorum.

Karizma, bana göre sebebi muallak olan bir çeşit çekicilik ya da auradır. Sadece ses tonu ya da güzel konuşma ile karizmatik olunamaz, ama bunun da toplam çekicilik puanı üzerinde bir etkisi olacağı için gerekli midir derseniz faydalıdır diyebilirim.

Dış görünüş, karizmatik olabilmek için etkisi büyük bir faktör. Daha güzel/yakışıklı bir bireyin karizma seviyesinin daha yüksek olması gibi bir durum var. Ama buna ek olarak duruş, postür, bakışlar ve yürüyüş biçimi gibi eklenebilecek çok sayıda dış görünüş parametresi daha var. Güzel ya da yakışıklı olmadığı halde de çok karizmatik olan çok insan olduğu düşünülürse faydalıdır denebilir ama karizmatik olmanın şartı güzel görünmektir de denemez. Yakışıklı ya da güzel olmasına rağmen dikkate alınmayan da çok insan vardır herkesin çevresinde. Örneğin Justin Bieber karizmatik midir derseniz değildir derim ama kıyaslandığında çok daha az yakışıklı olan Al Pacino çok karizmatik bir adamdır.

Sonuç olarak karizmanın tanımını kendimce yapacak olursam karizma = beden dili + konuşma + cesaret olarak bir formülasyon yapabilirim. Dolayısıyla duruş, karşınızdaki insanlarda bıraktığınız izlenimin en majör etkenlerinden birisi. Ne söylediğinizden çok nasıl söylediğiniz önemli olabiliyor dolayısıyla.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Mandela Etkisi Nedir?

bkz: Cunningham Kanunu Nedir?

bkz: Growth Hacking tam olarak nedir?

bkz: Mide botoksu nedir?

bkz: icarlamak nedir ve tarla icarlama kuralları nelerdir?

bkz: intj nedir ve kişilik özellikleri nelerdir?

koray2222

26.08.2021 08:53

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 26 Mayıs 2022 12:22
    0

    ya görünüşünde ya sesinde bir özellik olacak, kimisi sus pus suratsız mesaeli takılır ama bir özelliği olduğu için cool ya da karizmatik derler. kimisi ise aynı hal ve tavırlara sahip olunca içine kapanık ya da psikolojik sorunları var denir. maalesef gerçek bu

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Karizma tam olarak nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.