5.00 / 1 oy

Karantina akvaryumu kaç gün sürmeli?

Dün bir balığımı göz rahatsızlığı nedeniyle karantina akvaryumuna almıştım. Balığı ayırıp biraz daha dikkatli inceleyince kuyruk ve yüzgeçlerde deformasyonun da olduğunu fark ettim. Balığı karantina tankına alınca hem daha sıcak bir su olmasından, hem de çok farklı bir ph oranına sahip olmasından dolayı dibe çökerek oldukça hareketsiz bir şekilde saatlerce öyle kaldı. Açıkçası balığı tekrar sağlığına kavuşturabileceğimden de pek ümidim yoktu ama hem hastalığın ana tanktaki balıklara yayılmaması, hem de hasta balığı kurtarmak için elimden geleni yapmış olmam gerekliliğinden dolayı üşenmeden akvaryum, ısıtıcı, termometre, ilaç vb gerekli alışverişi ve kurulumu yaptım ve balığı da bu küçük akvaryuma aktardım. Pet shop'ta çalışan çocuk da bana sıkıntıyı anlatınca Crystalpro Spotex adında bir ilaç verdi ve 28 derece gibi sıcak bir suda bu tedaviyi uygulamamı söyledi. Çok enteresan bir şekilde bugün gereksiz bir şekilde hareketli ve kendine gelmiş gibi görünüyor, gözündeki tabaka da kayboldu. Acaba diğer büyük tankta dayak yediği için mi bitkin düşmüştü bilmiyorum ama artık yüzmeye mecali kalmayan balık şimdi beni buradan çıkart der gibi hareketli. Peki acaba doğru bir tedavi süreci için bu karantina akvaryumu uygulamasına kaç gün devam etmeliyim? Balığın bir günde iyileşebilmesi hiç mantıklı gelmiyor bana, bu süre 5 gün müdür 10 gün müdür, belirli bir süresi var mıdır?

orhan47

12.02.2020 09:40

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 14 Haziran 2020 12:25
    3
    Kullandığınız ilaç prospektüsünde kaç gün kullanılması gerektiği yazar. O sürenin altında balığı tekrar ana akvaryuma almanız demek iyileşmeden tekrar hastalığın başlaması demektir.
  • 20 Eylül 2022 16:16

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Karantina akvaryumu kaç gün sürmeli?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.