5.00 / 1 oy

Javascript ile kullanıcının clipboard'undaki veriyi almak

Clipboard konusuna giriş yaptıktan sonra şimdi uyardığım güvenlik açığına ve çözümüne bir göz atalım. Diyelim ki az önce internetten bir alışveriş yaptınız ve kredi kartı bilgilerinizi de elle yazmak yerine bilgisayarınızdaki bir notepad ya da excel dosyanızdan kopyala yapıştır yaparak eklediniz. Alışverişiniz bitti ve diğer işlerinizi yapmaya devam ediyorsunuz. Peki panonuzda (clipboard) şu anda hangi bilgiler var? Doğru bildiniz, kredi kartı bilgilerinizi elinizde taşıyarak internette geziniyorsunuz ve giriş yaptığınız internet siteleri sandığınız kadar iyi niyetli olmayabilir.

Clipboard'daki veriyi buton tıklamasıyla alan bir uygulama hazırlayarak başlayacaktım ama bu sorunun yanıtında paylaşılan uygulama zaten yeterli olduğu için mükerrer konu açmıyorum: Butona tıklayarak yazının tamamını Clipboard'a kopyalamak

Şimdi gelelim kullanıcı yapıştırmasa bile kullanıcının panosundaki bilgileri alan javascript uygulamasına:

javascript clipboard alert

Javascript Kodları:

navigator.clipboard.readText()
.then(text => {
alert('Panonuzdaki bilgiler: '+ text);
})
.catch(err => {
alert('Bilgiler alınamadı: '+ err);
});

Neden Tarayıcımı Güncel Tutmalıyım?

Yukarıdaki uygulamadan sonra bu sorunun yanıtını da almış olduk, çünkü güncel tarayıcılar biz kullanıcıları kötü niyetli kişilerin yaygın saldırılarından korur. Örneğin güncel google chrome tarayıcısı, internet sitesinden gelen bir clipboard okuma talebi konusunda bizi hemen uyarır.

google chrome get clipboard data

RainingCodes

22.04.2020 14:43

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 11 Eylül 2021 09:47
    8

    eskiden (2000'lerin başlarına kadar) bu izin mesajları da yoktu, internet siteleri de copy paste ile yapıştırılan parola ya da kredi kartı gibi bilgileri muhtemelen topluyordu. artık tarayıcıların javascript'e özgürce her türlü izni vermemelerinden ötürü kullanıcılar olarak daha güvendeyiz zaten.

  • 28 Ocak 2022 01:22
    0

    clipboard'a kopyaladığımız veri namusumuzdur kaptırmayız

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Javascript ile kullanıcının clipboard'undaki veriyi almak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.