5.00 / 1 oy

Clipboard nedir?

Bugün clipboard uygulamarı hakkında yapmak istediğim uygulamalar var, bu yüzden önce clipboard'un ne olduğunu açıklayabileceğim bir sayfa açarak başlamak istedim. Clipboard kelimesini Türkçe'ye pano olarak çevirebiliriz. Bilgisayar ve telefon gibi işletim sistemi yüklü cihazlarda bir yerdeki yazıları kopyalayarak ya da keserek bir başka yere taşırken geçici olarak o yazıları sakladığımız yerin adı clipboard'dur ve yapıştırdıktan sonra da bu bilgiler clipboard'da saklanmaya devam eder. Clipboard içindeki bilgiler bilgisayarın RAM'inde saklandığı için bilgisayar yeniden başlatıldığında sıfırlanır ve kaybolan clipboard verilerini geri getirmek de mümkün değildir. Clipboard'u bu açıdan sadece tek bir içerik (uzunluğu fark etmez) tampon bellek olarak değerlendirmek gerekir.

Kopyala yapıştır ile yazılara ilave olarak dosyaları ya da programlar içerisindeki görsel ve işitsel (word'den jpg uzantılı bir dosya kopyalamak gibi) çalışmaları da kopyalabildiğimizi düşünürsek clipboard'a sadece yazı saklayabilen bir pano demek biraz haksızlık olur.

windows cut copy paste clipboard

Clipboard, özel bir program kullanılmadığı sürece sadece tek bir içerik saklayabilir. İkinci bir kopyalama işlemi öncekinin yerine geçer (birleşmez ya da birden fazla olmaz) ancak birden fazla saklama kapasitesi sağlayan clipboard uygulamaları da mevcuttur.

Peki clipboard'u sahip olduğumuz tek cebimiz gibi düşünecek olursak bu cebimizle her gün onlarca site ya da program kullanıyoruz, giriş yaptığımız platformların ya da uygulamaların bizim panomuzdaki içerikleri çaktırmadan bizden alarak kendi database'ine kopyalamadığını nereden bileceğiz? Clipboard konusunda geçmişte yapılan çok sayıda kötü niyetli kullanım olmuştur. Bunlardan ilki, biraz önce bahsettiğim şekilde kullanıcılarının clipboard'larındaki içerikleri alan internet siteleriydi. Rasgele olarak kopyalanmış olan verilerin hırsızların ne işine yarayacağını soracak olursanız bir düşünün derim, kredi kartı ile ödeme yaparken ya da şifrenizi birden çok kez yazarken ne yapıyorsunuz? Onlar da doğru ana denk gelme ümidiyle şanslarını deneyerek clipboard özelliğini kötüye kullanmışlardır. Diğer kötü niyetli clipboard kullanımı da kullanıcıların panolarındaki bilgiyi değiştirmek suretiyle yapılan pastejacking işlemidir. Bu açıdan panonuzda hangi veriyi sakladığınız ya da nereden kopyaladığınız konusunda daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Şimdi javascript ile birkaç clipboard uygulaması hazırlayarak neler yapabildiğimize ve yapamadığımıza bakalım. Takip eden sorularda çeşitli uygulamalar paylaşacağım, herkese sağlıklı ve güvenli günler diliyorum.

RainingCodes

22.04.2020 13:53

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Clipboard nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.