5.00 / 1 oy

insan ölünce borçları ne oluyor?

selamlar, sevimsiz bir konu olsa da merak ettiğim için sormak istiyorum. insanlar ölünde mal varlıkları bildiğim kadarıyla belirli bir yakınlık hiyerarşisine göre dağıtılıyor, örneğin kişinin parasal varlıkları, evleri, arsaları artık nesi varsa tümü hisseli olarak eşine, ailesine, çocuklarına vs. aktarılıyor. Peki ölen kişinin mal varlığı yerine borçları varsa ne oluyor? Borçları da hisseli şekilde paylaştırılıyor mu yoksa kişi öldüğü için artık borçların tahsil edileceği kimse kalmadığı için borçlar sıfırlanıyor mu?

Konu hakkında çok teori üretebilirim ama bilgi kirliliği yaratmamak adına herhangi bir fikir yürütmeden sadece yürürlükteki uygulamayı bilen arkadaşların cevap yazmasını rica ediyorum. Örneğin bana babamdan 100.000 TL borç kaldıysa bu borcu ödemiyorum ben deme şansım da var mı?

farukeczanesiiiiii

29.01.2021 22:45

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 29 Ocak 2021 23:46
    26

    Borçların ve mal varlıklarının durumuna bağlı olarak mirasçıların kalan mirası reddetme imkanı var. Örneğin size bir aile büyüğünüzün kaybı sonucu 100.000 TL borç miras kaldıysa bu borcu ödemeyi reddi miras yoluyla reddedebiliyorsunuz. Ama borcunu reddetmek demek mal varlıklarını da reddetmek anlamına geliyor. Yani ölen kişinin varlıkları gibi borçları da miras yoluyla aktarılıyor ve tümünü ya kabul ediyorsunuz ya da reddediyorsunuz. Mal varlıklarını kabul ediyorum, borçlarını reddediyorum deme şansınız yok. Zaten kişinin üzerinde bir mal varlığı var ise alacaklılar haciz işlemi başlatarak alacaklarını bu şekilde tahsil edebiliyorlar. Yoksa tahsil edememiş oluyorlar.

    Banka yoluyla kullanılan kredilerde genelde hayat sigortası da yapıldığı için bankalar sigorta şirketlerinden de alacaklarını tahsil edebiliyorlar.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
insan ölünce borçları ne oluyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.