5.00 / 1 oy

Bebeğe isim seçerken nelere dikkat edilmeli?

Eşimle birlikte bebek istediğimiz dakikadan itibaren bebeğimiz için isim arayışına başladık. Fakat doğuma neredeyse bir ay kaldı hala bir isim üzerinde karar verebilmiş değiliz. Evet aklımızda birkaç isim var. Bizi düşündüren bebeğin ismi, kişiliği üzerine ve hatta geleceği üzerine oldukça etkili bir başlangıç adımıymış. Bunu bilmek üzerimizdeki sorumluluğu biraz daha arttırıyor. Mesela unisex isimlerin çok tercih edilmemesi gerektiğini duydum. Çocukluk döneminde arkadaşlıkların çok zalimce olması, çocuklarda empati yeteneğiniz olmaması ve acımasız davranlamarı sebebiyle diğer çocukların dalga geçmesi halinde çocuğun duygu durumunda bozulma yaşanabilirmiş. 

Bunun dışında çift isim koymayı bir kesim avantaj olarak görürken diğer kesim çocuğun zorlanacağını ve olumsuz olacağını savunuyor. Tabii bir de asıl önemli konu isimlerin taşıdığı anlamlar var. Gerçi şimdi etrafta birbirinden anlamsız çocuk isimlerini duyuyoruz sırf farklı olabilmek adına çocuğuna garip isim koyan aileler ile bizzat tanışmışlığımız var. Normal, bilindik bir isim olsun diyoruz, etrafımızla paylaşıyoruz biri diyor ki ay o isimde tanıdığım var zekasında sorun var. Başka biri başka bir isim için, yok o olmasın o çocukların hepsi yaramaz oluyor, ipsiz sapsız oluyor diyor..

Hal böyle olunca isim bulmak kolay bir işken işkenceye döndü bizim için. Bizim gibi isim bulmak konusunda zorlanan ailelere yardım edebilecek birileri ya da yol gösterici bir yöntem, danışman varsa fikirlerinize açığız. 

 

filiz nahya

05.12.2020 07:45

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bebeğe isim seçerken nelere dikkat edilmeli?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.