5.00 / 1 oy

Ölünün Karnına Bıçak Konmasının Anlamı Nedir?

Ölünün karnının üzerine bazen bıçak, bazen de makas konduğunu biliyorum ama bunun neden olduğunu hiç merak etmemişim nedense bugüne kadar. İnternetten araştırma yaptıktan sonra ölü bedenin karnına bıçak (ya da metal başka bir eşya) konmasının bir rasyonel, bir de batıl olmak üzere toplam iki gerekçeden kaynaklandığını öğrendim ve burada da paylaşmak istedim.

Ölen birisinin karnının üzerine bıçak koymanın mantıklı gerekçesi, bedenin şişmesini engellemek için karnına bir cisim koymaktan geliyor. Bu cisim de geleneklerden geldiği şekliyle ya bir bıçak, ya da makas oluyor. Ancak bu cismin neden metal olduğu ise aslında eski Türklerin şaman geleneklerinden geliyor.

Eski Türklerin demir ustaları olmaları ve şamanist öğretilerde de demirin kötü ruhları kovma özelliği olmasından dolayı ölen birisinin karnına bıçak koyarlarmış ki ölen ruhun çıktığı yolculukta karşısına çıkacak kötü ruhlardan bu demir onların ruhunu korusun. Dolayısıyla kullanılan cismin metal olması tamamen batıl bir şamanist inanıştan ve yüzyıllardır uygulanmaya devam etmesi ile artık bu inanışın gelenekselleşmesinden kaynaklanıyormuş aslında.

gonulcelen

05.01.2021 15:13

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ölünün Karnına Bıçak Konmasının Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.