5.00 / 1 oy

Telefonun SAR Değeri Ne Anlama Gelir?

Kısaca SAR değeri olarak söyleyip geçtiğimiz şeyin ne olduğu konusunda kısa bir bilgi paylaşmak istedim. SAR, Specific Absorption Rate ifadesinin kısaltmasıdır ve Türkçe karşılığı da Özgül Emilim Oranı'dır. Adı bize yeterince bilgi vermediğine göre SAR'ın ne olduğunu anlamak için şu tanımı yapalım. Wikipedia'nın tanımına göre SAR, bir radyo frekansı (RF) elektromanyetik alanına maruz kaldığında bir insan vücudu tarafından birim kütle başına enerjinin emilme hızının bir ölçüsüdür.

Peki bir telefonun SAR değerinin yüksek olması bizim için iyi midir kötü müdür? Bir telefonun SAR değerinin yüksek olması demek, o telefonun yaydığı elektromanyetik gücün daha yüksek olması anlamına gelir. Dolayısıyla SAR değeri yüksek olan telefonların üzerimizdeki zararların hem kısa vadeli, hem de uzun vadeli olarak daha olumsuz oldukları sonucuna varabiliriz.

Yeni çıkan bir telefonu incelerken kaç kişi sar değerlerinin riskli olarak belirtilen sınırın üzerinde olup olmadığını kontrol ediyor? İnternette yapılan en detaylı testlerde bile sar değerlerine değinilmiyor çünkü maalesef sar değerleri tüketiciler açısından pek önemsenen bir risk değil. Ama sürekli olarak cebimizde taşıdığımız, elimizde oynadığımız ve kulağımızda tuttuğumuz bir cihazın kalıcı olumsuz etkileri olduğunun farkında olmak gerekiyor.

Her zaman telefonların sar değerlerini takip eden bir teknoloji kullanıcısı olarak Xiaomi telefonların sar değerlerinin sürekli olarak diğer markaların sar değerlerinden yüksek olduğunu görüyorum. Örneğin iphone 8'in sar değeri 1.35 w iken Xiaomi Mi A1'in sar değeri ise 1.75w olarak görünüyor.

Sar değeri yüksek bir telefon kansere sebep olabilir mi sorusunun yanıtını elbette ben veremem ama sar değerlerinin etkileri konusunda herkesin daha bilinçli olması gerektiğini düşünüyorum. Kullandığınız ya da satın almayı düşündüğünüz telefonun sar değerini öğrenmek isterseniz https://www.rfsafe.com/sar-values-specific-absorption-rate-comparison-database/ adresini kullanabilirsiniz.

BasParmak

05.10.2020 22:49

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Telefonun SAR Değeri Ne Anlama Gelir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.