5.00 / 1 oy

içli köfte kızartılır mı haşlanır mı?

İçli köftenin inanılmaz bir lezzet olduğu konusunda sanırım herkes hemfikirdir, bu yüzden direk asıl konuya geliyorum. İçli köfteyi kimileri (adana) haşlayarak yerler ama kimileri ise yağda kızartarak yerler. Peki hangisi doğru ya da hangisi daha lezzetlidir?

Kendi içli köfte yapma denemelerimde gittikçe bulguru daha inceltmeyi başarabiliyorum. Bilenler bilir, içli köftenin asıl esprisi, bulguru az ve içine de kıymayı en çok koyabilmektir. Ama bulgur katmanı inceldikçe içli köfteyi haşlarken/kızartırken açılma ve patlama yapma tehlikesi de artar. Bu yüzden iyi içli köfte yapmak maharet ve el alışkanlığı gerektiren bir alan.

İçli köfteyi yerken hem kızartma hem de haşlama olarak çok deneme yamış birisi olarak her kızarmış içli köfte yedikten sonra pişman oluyorum çünkü kızarmış yağ şişiriyor. Örneğin ana yemekten önce ara sıcak olarak 2 tane kızarmış içli köfte yersem ana yemeğe yer kalmıyor. Ama haşlama içli köfte hem içindeki kıymanın lezzetini daha iyi koruyor hem de yedikten sonra ağırlık yapmıyor. Dışarıda yediğimiz içli köftelerin kızartılmasının sebebi de kızartmanın daha kolay olması.

Not: İçli köfteyi haşlarken dağılmasını engellemek için içine yarım limon suyu sıkın. Pişip pişmediğini anlamak için de içli köftelerin suyun yüzeyine çıkmasını bekleyin.

içli köfte haşlama

haşlanmış içli köfte

 

Serpil82

30.04.2020 16:02

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
içli köfte kızartılır mı haşlanır mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.