5.00 / 1 oy

Homebrew ve Homebrewing Nedir?

İngilizce, bira üretme işlemine brewing adı verilmektedir ve ticari amaçlarla (genellikle yüksek galonlarda) bira üretme işlemi de yine brewing olarak isimlendirilmektedir. Homebrewing ise, ticari bir amaç olmadan evde bira gibi mayalı içkiler hazırlama işlemine verilen isimdir. Evde homebrewing (homebrew yapma eylemi ya da hobisi) yapabilmek için ise hazır kitler kullanılmakta ve hem hazırlama, hem de şişeleme için bu kitlerdeki uygun araçlar kullanılmaktadır.

Homebrewing, Amerika'da ve İngilitere'de oldukça yaygın bir hobi olmakla birlikte Türkiye'de evde bira hazırlayan kişilerin çoğunlukla amaçları hesaplı içki tüketmek olduğu için içki kültürlerimiz de oldukça farklı. Lager, lambik ve Ale familyasına ait biralar konusunda bile pek bilgi sahibi olan birasever görmediğim için homebrewing'in Türkiye'de çeşitlilik olarak yaygınlaşması için de daha uzun bir süre geçeceğini tahmin ediyorum.

Yurt dışında evde meyveli şarap gibi içkileri hazırlama işlemlerini de homebrewing kapsamına alanlar olduğu için bu kapsamı ben de sadece biralarla sınırlandırmak istemiyorum, kınu hakkında ilgili arkadaşlar varsa bilgi paylaşımı yapmaktan da memnuniyet duyarım.

kobra

08.09.2020 11:35

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 22 Aralık 2021 02:47
    0

    yurt dışında homebrewing gibi bir hobi var ama bizde hem işin yasallığı tartışma konusu, hem de etil alkol ile metil alkol sorunsalı var. hobi yapacağım derken ışıkları kapatmak gibi bir tehlike de var yani

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Homebrew ve Homebrewing Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.