5.00 / 1 oy

PCR testi güvenilirliği yüzde kaçtır? hatalı sonuç verebilir mi?

PCR testi (açılımı Polimeraz Chain Reaction - Polimeraz Zincirleme Tepkimesi) bildiğiniz gibi boğazdan ve burundan sürüntü alınarak yapılan ve koronavirüs testi yapılırken en güvenilir olarak ifade edilen test türü ve genetik iz sürme amacıyla yapılır. Uygulaması ise maalesef hiç kolay değil, 15 cm boyunda bir çubuk sokuluyor ve orada daha önce bulunan bir virüs oldu ise o virüsün genetik izi aranıyor. Pandemi sürecinde de en sık kullanılan ve vaka teşhisi koyabilmek için tercih edilen test bildiğim kadarıyla PCR testleri oldu, bir de PCR test sonuçları negatif çıkmasına karşın göğüs filmi ile koronavirüs teşhisi konan insanlar oldu.

Twitter'da özellikle hekimlerin koronavirüs konusundaki gözlemlerini ve analizlerini takip etmeye çalışıyorum, genellikle birbirinden farklı görüşler olsa da sonuç olarak bilim bir sorgulama ve şüpheciliği koruma işi. Op.Dr.Mehmet Okan Özdemir'in hesabında PCR testleri hakkındaki flood'a bir göz atmanızı tavsiye ediyorum, açıkçası PCR testlerinden soğumama neden olan kaynak da bu oldu. Ama bildiğim kadarıyla vakanın pozitif ya da negatif olduğunu söyleyebilecek alternatif tutarlılıkta bir test de yok.

İnternette PCR testlerinin sonuçlarının yüzde kaç oran ile başarılı olduğunu aradım ama henüz böyle bir araştırma yapabilecek kadar veri olmadığı için olsa gerek, bir kaynak bulamadım. Tüm ülkelerdeki PCR testleri bildiğim kadarıyla standart. Dolayısıyla hangi ülkeden olduğu fark etmez, herhangi bir kaynaktan PCR testinin başarı oranına ilişkin bilimsel bir kaynak görürseniz alıntılayarak paylaşabilir misiniz?

panx

24.01.2021 13:21

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 24 Ocak 2021 14:44
    36

    bu sorunun yanıtını ben de merak ediyorum ama bu testin tutarlılığını test edebilmek için daha iyi bir teste sahip olmak gerekmiyor mu? Yani PCR testinin doğru ya da yanlış sonuç verdiği nasıl (hangi test ile) anlaşılabilir ki?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
PCR testi güvenilirliği yüzde kaçtır? hatalı sonuç verebilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.